Savunma Sanayiinde Mühendislerin İş Değiştirmesi Zorlaşıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Adalet Bakanlığı, 7. Yargı Paketi üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Yeni Yargı Paketinde, savunma sanayiinde çalışan mühendislerin farklı firmalara geçişini zorlaştırıcı maddeler bulunuyor.

Edinilen bilgiye göre; Adalet Bakanlığı, 7. Yargı Paketi üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Yeni Yargı Paketi, savunma sanayiinde çalışan mühendislerin farklı firmalara geçişini ve kendi firmalarını kurmalarını zorlaştıran maddeleri bünyesinde barındırıyor.

STM Banner

5202 sayılı Savunma Sanayii Güvenliği Kanununa bir madde eklemek suretiyle Roketsan, HAVELSAN ve ASELSAN gibi önde gelen savunma sanayi şirketlerinde çalışan mühendislerin, yurt içinde veya yurt dışında aynı alanda faaliyet gösteren başka kurum veya kuruluşlarda çalışmasını veya işletme açmasını zorlaştıracak tedbirler alınacak.

Düzenleme ile savunma sanayii kapsamında yapılan faaliyetlere yönelik rekabet yasağının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Savunma Sanayiinde Yurt Dışı Beyin Göçü

hisar-hava-savunma-sistemi
HİSAR-A+

Son dönemde savunma sanayii sektöründe çalışan mühendislerden, yurt dışına gidenler olmuş ve bu sektörün faaliyetleri üzerinde olumsuz yansımalara sebebiyet vermişti. 7. Yargı Paketi’ndeki düzenlemeyle, bu beyin göçünün de kontrol altına alınmak istendiği anlaşılıyor. Henüz maddeleri açıklanmayan paketin, olumsuz yansımalara da sebebiyet verme ihtimali bulunuyor.

Centilmenlik Anlaşması Yasalaşıyor

7. Yargı Paketi ile ROKETSAN, HAVELSAN, TUSAŞ ve ASELSAN gibi şirketlerin aralarında uyguladığı ‘Centilmenlik Anlaşması’ da bir anlamda yasalaşıyor. Centilmenlik Anlaşması kapsamında şirketler, birbirlerinin personellerini işe almıyordu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu