Sea Venom ilk kalifikasyon atışını gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

MBDA tarafından geliştirilen Sea Venom Gemisavar Füzesi, ilk kalifikasyon atışını DGA Essais Füze Test Merkezi’nde başarıyla gerçekleştirdi.

20 Şubat 2020’de Eurocopter Dauphin helikopterinden ateşlenen Sea Venom Füzesi, kısa süre içerisinde deniz seviyesine ulaştı. Terminal aşamasında füze, manuel hedef noktası seçimi için Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Başlığa ait görüntüyü veri bağı aracılığı ile helikoptere iletti. Bunun üzerine füze, belirlenen hedefi yüksek doğrulukla vurdu.

STM Banner

Bu atış testi, Seo Venom’un üçüncü atış testi oldu. Daha önceki testlerde, Seo Venom’un Fırlatma Sonra Kilitlenme (LOAL) ve Fırlatma Öncesi Kilitlenme (LOBL) özellikleri doğrulanmıştı. Ayrıca sea-skimming uçuş ve otonom yönlendirme kabiliyeti, IIR başlıktan gelen görüntüler aracılığıyla doğrulandı.

Fransız ve İngiliz Donanması için özel olarak tasarlanan 20 kilometre menzilli Sea Venom, helikopterden atılan bir gemisavar füzedir. İngiliz Kraliyet Donanması, AW159 Wildcat helikopterlerinde Sea Skua yerine Sea Venom Füzesini kullanacak. Fransız Donanması ise H160M Guepard Müşterek Hafif Helikopterlerinde Sea Venom’u kullanacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu