TUSAŞ kritik altyapı yatırımlarına devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, Sabah gazetesi ile yaptığı söyleşi esnasında önemli açıklamalarda bulundu.

TUSAŞ olarak bu yıl 300 milyon dolarlık yatırım yapacaklarına değinen KOTİL, “Hedefimiz 2.2 milyar dolar olan konsolide geliri bu yıl 2.7 milyar dolara çıkarmak. Üretimi Anadolu’ya yaymayı hedefliyoruz.

STM Banner

Limanı olduğu için Mersin’de imalat tesisi yatırımı düşünüyoruz. Büyük uçak parçaları üreteceğiz. 2020’de Türkiye’ye daha çok yayılacağız. Üretim olarak Türkiye’ye, stratejik olarak da dünyaya yayılmamız gerekiyor. Şu anda mesela C130 uçaklarımızı Kayseri’de yapıyoruz.

93 bin metrekare alanda hayata geçirdiğimiz Kompozit Tesisi’mizde, bu yaz cihazlar döşenmeye başlanacak. Sene sonunda ise devreye alınacak. Büyüklük olarak dünyadaki 4 büyük tesisten biri olacak.” dedi.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri

TUSAŞ’ın çalışan sayısına yönelik soruyu yanıtlayan KOTİL, “En büyük servetimiz çalışanlarımız. Genç mühendis bulmada bir sorunumuz yok. Bitirme notu 3’ün üzerinde olanlarla çalışıyoruz. Yani Türkiye’nin kaymağı bize akıyor. Gelen gençlere özgür ortam sunuyoruz. Gece-gündüz bir çalışma var. 2019’da vardiya sistemine geçtik. Milli muharip uçağı için 3 bin mühendisin 10 yıl boyunca çalışması gerekiyor. Şu anda 1.000 mühendis yapıyor. Binası bitiyor. Onları ayrı bir yere taşıyacağız. Hemen yanımızda yer yapıyoruz. Burası 4 bin dönüm bir alan üzerine kurulu. 600 bin metrekare olan kapalı alan yeni tesislerle 1 milyon metrekareye gidiyor.” ifadelerine yer verdi.


Kaynak: SABAH

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu