Şehit Azerbaycan Türkü Subay verdiği sözü tutu

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan’ın Karabağ’da bulunan Ermeni işgalindeki topraklarını kurtarmak için başlattığı harekatta şehit olan Üsteğmen Memiyev, Bakan AKAR’a verdiği sözü tuttu.

Karabağ bölgesinde gerçekleşen ve 44 gün süren savaşta birçok yerleşim yerinin Ermenistan işgalinden kurtarılmasında rol oynayan Azerbaycan Türkü Tank Üsteğmen Memiyev, şehit oldu. Memiyev, Ağustos 2020’de düzenlenen Türkiye-Azerbaycan Fiili Atışlı Ortak/Müşterek Tabur Görev Kuvveti Tatbikatında başarılı olduğu için ödül almış ve Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR’a “Topraklarımızı kurtaracağız” sözü vermişti.

STM Banner

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları ve Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan ziyareti esnasında fotoğraf sergisi açılışına katıldı. Sergide AKAR’ın bir fotoğrafı fark etmesi üzerine Azerbaycan Savunma Bakanlığı yetkilisi Albay Abdulla Gurbani, Şehit Memiyev’in hikayesinden bahsetti.

Bakan AKAR Azerbaycan 2
Fotoğraf: AA

Gurbani, o fotoğrafın 13 Ağustos 2020’deki tatbikat sonrasında çekildiğini belirterek, AKAR’ın askerlere 30 yıldır esaret altında olan toprakları kurtarma amacına yönelik çalışmalarını söylediğini ve Memiyev’in de AKAR’a, “Biz başkomutandan emir bekliyoruz. Emir geldiği an topraklarımızı kurtaracağız ve sizin isteğinizi yerine getireceğiz.” şeklinde yanıt verdiğini ifade etti. Gurbani ayrıca bu konuşmayı Memiyev’in arkadaşlarına anlatarak Hulusi AKAR’a topraklarını geri alacaklarına dair söz verdiğini belirttiğini aktardı.

Çatışmada ağır yaralanan ve şehit olan Memiyev, son cümlelerinde sözünü tuttuğunu ve amacına ulaştığını belirtti.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Çok etkileyici ama bir sorum olacak : Azerbaycan işgal altındaki topraklarının tamamamını kurtarabildi mi? Uluslararası hukuk deyimi ile status ex quo ante oluştu mu ? Aklıma mesela bizim
    Gence dediğimiz,işgalcilerin Stepanakert deyip kendilerince başkent yaptıkları şehir hala işgal altında. Azeriler geri kalan topraklarını nasıl kurtarabilecekler ? Hiçbir ulus Merih’ten gelip paraşütle
    inmediğine göre de hep birtakım uluslar başkalarının topraklarına yerleştiler,güçle koruyup kendilerine vatan yaptılar. Gücü yeterli olmayan da eridi gitti. Demem o ki geri kalan yerleri bunlar
    güzellikle vermeyecekler. Peki o zaman ? Ve de ne zaman?

  2. Karabağ şu anda “status quo ante”den çok uzak. Sözde “Karabağ Cumhuriyeti” Ermenistan ile toprak bütünlüğünü kaybetti. Azerbaycan, kendi topraklarının birçoğunun üstünde zafer kazandı. Durum şimdi eskisi gibi değil, o “status quo ante”nin tanımıdır. Ermenistan teslim oldu ve Karabağ’a hükmetme hayalleri suya battı. Evet, şu anlık hala bir “Karabağ Cumhuriyeti” var ama bunun bitmesi yakın zamanda her gün olabilir. Ermenistan’da çıkan iç kaos yüzünden Ermenistan artık bu cumhuriyeti finanse edemeyecekler. artık oraya asker de arttıramayacaklar. Savaşta askeri sistemlerinin büyük bir çoğunluğu yok edildi ya da Azerbaycan tarafından el koyuldu. Sonuçta bu “Karabağ Cumhuriyeti” yakın zamanda herhangi bir gün Azerbaycan’a teslim olabilir, ama şu anda artık Ermenistan’ın bozmaya yetemeyeceği bir ateşkes var. Bozmaya çalışırlarsa da “Karabağ Cumhuriyeti” bu sefer daha kısa zamanda çöker.

  3. Stepanakert’in bizdeki adı hankendi, gence ermenilerce işgal edilmedi.ote yandan, daha gidilecek menzil olsada mesafe katledildi. Ateskes antlasmasinin gecerli oldugu bu 5 yillik zaman icerisinde taşlar yerine oturacaktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu