Şehit Üsteğmen’in tasarladığı OZOK El Bombası envanterde

Roketsan-ATMACA-Banner

Şehit İstihkâm Üsteğmen Ozan Olgu Köreke ve Bakım Astsubay Üstçavuş Mustafa Orman tarafından tasarlanan OZOK El Bombası, MKEK tarafından seri üretime hazır hale getirildi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na bağlı tesislerde incelemelerde bulundu. İncelemeler esnasında, MKEK tarafından ‘OZOK Projesi’ kapsamında geliştirilen bir el bombası dikkat çekti. Söz konusu bombanın, Şehit bir Üsteğmen tarafından tasarlandığı açıklandı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; OZOK El Bombası, Şehit İstihkâm Üsteğmen Ozan Olgu Köreke ve Bakım Astsubay Üstçavuş Mustafa Orman tarafından tasarlandı ve üretilmesi için MKEK’e teklif edildi. MKEK, bu tekliften bir süre sonra, 23 Ekim 2017’de Hakkâri’nin Çukurca ilçesindeki operasyonda şehit olan Üsteğmen Ozan Olgu Köreke’nin anısını yaşatmak amacıyla projeyi hayata geçirdi. Şehit Üsteğmen Köreke’nin isim ve soy isminin baş harfleriyle adlandırılan proje kapsamında OZOK el bombası üretimi gerçekleştirildi.

MKEK Genel Müdürü Yasin AKDERE, söz konusu el bombasının Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kazandırıldığını açıkladı.

OZOK El Bombası

138 mm boyunda, 27 mm çapında olan OZOK el bombası, boyutu sayesinde personel üzerinde daha fazla el bombası taşınmasına imkân veriyor. Hafif olduğundan diğer el bombalarına göre daha uzak mesafelere atılabilen OZOK el bombasında C4 veya TNT tipi patlayıcılar kullanılıyor.

Şehit Köreke, 23 Ekim 2017’de “Tümgeneral Aydoğan Aydın Operasyonu” kapsamında, Hakkâri’nin Çukurca ilçesi kırsalında yürütülen el yapımı patlayıcı tespit ve imha faaliyeti esnasında, teröristlerce önceden döşenen el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanmış, kaldırıldığı Hakkâri Devlet Hastanesinde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştu.

ÖNERİLEN İÇERİK: MKEK tarafından yürütülen yeni projeler görüntülendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu