ABD’li Büyükelçi’den S-400 Açıklaması: “Vazgeçin”

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, Türkiye’nin S-400 Hava Savunma Füze Sistemi alımıyla ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Satterfield, Türkiye’ye ‘vazgeç’ çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili olarak Büyükelçi David M. Satterfield tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye S-400’lerden vazgeçmeli. ABD Kongeresi’nde savunabileceğimiz tek çözüm Bu yaklaşım kişisel değil, tamamen yasal gereklilik.” ifadelerine yer verildi. Satterfield, 2019 yılından beri ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak görev yapmakta.

STM Banner

Türkiye’den F-35 için hukuki hamle

Rusya Federasyonu’ndan S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarik ettiği sebebiyle önce F-35 ambargosuna maruz kalan Türkiye, geçtiğimiz aylarda da CAATSA yaptırımlarının hedefi olmuştu. Türkiye’de ise uzun süredir devam eden sessizliği, CAATSA yaptırımlarının hedefi olan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı bozdu.

S-400 Hava Savunma Sistemi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’na bağlı SSTEK şirketi, geçtiğimiz günlerde ABD’li Arnold & Porter şirketi ile 750 bin dolarlık bir anlaşma imzaladı. Edinilen bilgiye göre söz konusu anlaşma; ABD’nin önde gelen hukuk kuruluşlarından Arnold & Porter tarafından, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II ile ilgili olarak Türkiye’ye stratejik ve hukuki danışmanlık hizmetinin sunulmasını içeriyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Pentagon’dan ‘enteresan’ S-400 açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu