Selçuk Bayraktar Açıkladı: İhraç edilen SİHA’lar Türkiye’yi Hedef Alabilir Mi?

Roketsan-ATMACA-Banner

TV100’de yayınlanan “Az Önce Konuştum” programına katılan BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, SİHA’lar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“Az Önce Konuştum” programına katılan BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, yurt dışına satılan SİHA’ların bir gün Türkiye’ye karşı kullanılıp kullanılamayacağı sorusunu cevapladı.

STM Banner

Selçuk Bayraktar yaptığı açıklamada, “Elbette yurt dışına SİHA sattığınız ülkelerle yakın ilişkiler içerisindesiniz ve böyle beklentileriniz olmuyor. Ayrıca biliyorsunuz ki bunlar yüksek teknoloji cihazları ve yüksek teknoloji cihazlarını yazılımlarla donatıyorsunuz. Yazılıma da sadece o teknolojiyi geliştirenler hükmediyor. Ama Türkiye’nin SİHA sattığı ülkelerle zaten stratejik ittifakı var demektir.” ifadelerini kullandı.

Selçuk Bayraktar hackerlara karşı alınan tedbirler hakkında ise “Elbette bilgi güvenliği ile alakalı bizim özel tedbirlerimiz var. Artık bu devirde biliyorsunuz devletler de hackleniyor. Tüm bunlara karşı özel tedbirler alıyoruz ve bu bir yarış aynı zamanda.” dedi.

PD-170

“BAYRAKTAR TB-2 İçin Kendi Motorumuzu Yapmaya Başladık”

BAYRAKTAR TB-2 için motorun çok kritik olmadığını, AKINCI ve KIZILELMA için motorun çok daha kritik bir parça olduğunu belirten Selçuk Bayraktar; “Artık biz BAYRAKTAR TB-2 için kendi motorumuzu yapıyoruz çünkü artık binlerce motor ihtiyacımız olmaya başladı. AKINCI’da ise motor çok daha stratejik ve kritik bir parça.”

“Türkiye’nin 150 Bayraktar TB2 SİHA’sı Var”

Türkiye’de kaç adet SİHA olduğu sorusuna değinen Bayraktar, “Türkiye’nin 150 civarı Bayraktar TB2’si ve 12 kadar AKINCI’sı var. Bol miktarda ANKA var.” dedi. Ayrıca Bayraktar, Türkiye’nin yabancı ülkelere göre SİHA’ları 3’te 1’i fiyatına aldığını vurguladı.

AKINCI’da Yurt Dışı Teslimatı Zamanı

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan AKINCI TİHA’ların, yurt dışı teslimatı da başlıyor. Selçuk Bayraktar, “AKINCI’nın yurt dışı teslimatları da yavaş yavaş başlıyor.” dedi. AKINCI TİHA, şu ana kadar 5 ülkeye ihraç edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu