Savunma Sanayiinde Mühendisler 5 Yıl Yer Değiştiremeyecek

Roketsan-ATMACA-Banner

7. Yargı Paketi kapsamında 5202 Sayılı Savunma Sanayii Güvenliği Kanunu’nda yapılacak değişikler netleşiyor. Gizli projede çalışan mühendisler, 5 yıl boyunca yer değiştiremeyecek.

Geçtiğimiz günlerde, 7. Yargı Paketi kapsamında 5202 Sayılı Savunma Sanayii Güvenliği Kanunu’nda birtakım değişiklikler yapılacağını ve mühendislerin yer değiştirmesine kısıt getirileceğini önceki haberimizde aktarmıştık. Düzenlemenin detayları belli olmaya başladı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre değişiklik şu şekilde: “Madde 6/A- Bu kanun kapsamında “çok gizli” ve “gizli” gizlilik dereceli bilgi, belge ve malzeme üzerinde veya projelerde çalışacak kişilerle yapılacak hizmet sözleşmelerinde işveren, ceza koşulu koyabileceği gibi sözleşmenin sona ermesinden itibaren beş yıl süreyle aynı alanda faaliyet gösteren yerli veya yabancı bir kurum veya kuruluşta çalışma ve işletme açma yasağı getirilebilir. 

Makam / Savunma Sanayii Başkanlığı, ceza koşulunu kısmen veya tamamen kaldırabilir ya da beş yıllık süreyi kısaltabilir.” 

35mm-Hava-Savunma-Top-Sistemi

Düzenleme ile savunma sanayii kapsamında yapılan faaliyetlere yönelik rekabet yasağının güçlendirilmesi hedefleniyor. Taslak metindeki “çok gizli” ve “gizli” vurgusu ile değişikliğin yabancı şirketleri de kapsamasının, farklı hedeflere de işaret ettiği üzerinde duruluyor. Kanun değişikliği, henüz taslak aşamada bulunuyor.

Centilmenlik Anlaşması Yasalaşıyor

7. Yargı Paketi ile ROKETSAN, HAVELSAN, TUSAŞ ve ASELSAN gibi şirketlerin aralarında uyguladığı ‘Centilmenlik Anlaşması’ da bir anlamda yasalaşıyor. Centilmenlik Anlaşması kapsamında iş birliği yapan şirketler, birbirlerinin personellerini kendi şirketlerini işe almıyordu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu