Selçuk Bayraktar’dan KIZILELMA-A için seri üretim açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, KIZILELMA-A İnsansız Savaş Uçağı için seri üretim çalışmalarının başladığını açıkladı.

TEKNOFEST kapsamında Roketsan tarafından HİSAR Test Merkezi’nde düzenlenen Roket Yarışması’nda açıklamalarda bulunan Selçuk Bayraktar, önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA‘nın süpersonik versiyonuna ilişkin Selçuk Bayraktar, “Önümüzdeki yıllarda o varyantını da tasarlıyoruz. Geliştirme faaliyetleri devam ediyor ama KIZILELMA-A dediğimiz ilk varyantı, süpersonik olmayan varyantını şu anda üretime hazırlıyoruz” diye konuştu.

‘İNSANI TÜMÜ İLE DEVREDEN ÇIKARTACAK ÇALIŞMALAR DEĞİL’

Yapay zeka ile insansız hava araçlarına yönelik çalışmalardan bahseden Selçuk Bayraktar, şunları söyledi:

“Platformlarımızda hem durumsal farkındalığı hem de uçuş emniyetini arttırmak için ileri düzey algoritmalar dediğimiz, bugün yapay zeka denen algoritmalar dediğimiz araştırmaları yürütüyoruz.

KIZILELMA

Ama bu çalışmalar, insanı tümü ile özellikle silahlı platformlarda devreden çıkartacak şekilde değil. Uçuş emniyetini arttırmak, aynı zamanda uçağın çevresini görüp, anlamasını sağlayacak algoritmalar üzerinden daha çok çalışılıyor.

Elbette insansız hava aracı platformlarımız için daha çok bu çalışmaları yürütüyoruz ama bir yandan da Cezeri dediğimiz uçan arabamızı hazırlıyoruz. Geleceğe yönelik buradan geliştirdiğimiz teknolojileri de bu platforma aktarmış olacağız.”

Öte yandan ihracat faaliyetlerini sürdüren BAYKAR, şu ana kadar 30 ülkeye Bayraktar TB2 ve 7 ülkeye ise AKINCI TİHA’nın ihracatını gerçekleştirdi. Azerbaycan başta olmak üzere bir dizi ülke ise KIZILELMA ile yakından ilgileniyor.


Kaynak: DHA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu