Suudi, Türk ve Pakistan üçlü savunma iş birliği toplantısı

Roketsan-ATMACA-Banner

Suudi Arabistan, Türkiye ve Pakistan Üçlü Savunma Komitesi, ilk toplantısını Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirdi.

Edinilen bilgiye göre; Suudi-Türk-Pakistan üçlü komitesi, savunma iş birliğini geliştirmenin yollarını tartışmak üzere ilk toplantısını Riyad’da gerçekleştirdi. Toplantıya Türkiye’den; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekci ile Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcileri katıldı.

STM Banner

Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Pakistan Genelkurmay Başkanı da katıldı. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün’e, toplantıda Hava ve Deniz Sistemlerinden Sorumlu Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Gökhan Uçar’ın eşlik ettiği görüldü.

Pakistan ve Suudi Arabistan’ın Türkiye’den Savunma Tedariki

Son yıllarda hem Pakistan hem de Suudi Arabistan, Türkiye’den önemli savunma teçhizatlarının tedarikini gerçekleştiriyorlar. Türkiye ile Pakistan arasında 2018 yılında imzalanan ve 4 adet ASFAT MİLGEM Korveti‘nin tedarikini kapsayan anlaşma, 2023 yılına kadar ‘Türk savunma sanayiinin tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat’ olarak kayıtlara geçti.

Türkiye, Suudi Arabistan, Pakistan Savunma İş Birliği Toplantısı 2

Kısa süre önce ise bu unvan, Suudi Arabistan’ın 3.1 milyar dolar tutarında AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) siparişi vermesiyle BAYKAR’a geçti. Öte yandan Pakistan’ın 1.5 milyar dolar tutarında 30 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri tedarik etmek istediği ancak ABD’nin motorlar için ihracat izni vermemesi sebebiyle satışın 5 yıldır hayata geçemediği biliniyor.

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen ve elde edilen bilgilere göre; AKINCI TİHA ve Bayraktar TB2 SİHA, Pakistan Ordusu tarafından da aktif olarak kullanılıyor. Buna ilaveten Suudi Arabistan’ın, muharip deniz platformları alanında önemli ihtiyaçları olduğu biliniyor.

Gerçekleştirilen toplantıya; Savunma Sanayii Başkanı Görgün ile Başkan Yardımcısı Uçar’ın katılması, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Tüfekci’nin MKE A.Ş. ve ASFAT’tan sorumlu olması ile ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün’ün de toplantıya iştirak etmesi, üçlü görüşmenin ana gündeminin savunma sanayii olduğuna işaret ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu