Senegal ilk KT-1S uçaklarını teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Korea Aerospace Industries (KAI), Senegal Hava Kuvvetleri’ne iki adetlik ilk KT-1S Eğitim Uçağı teslimatını gerçekleştirdi.

Senegal, Korea Aerospace Industries (KAI) şirketine dört adet KT-1S Eğitim Uçağı siparişi vermişti. KAI tarafından yapılan açıklamaya göre Senegal, 3 Nisan 2020 tarihinde ilk KT-1T uçaklarını teslim aldı. Uçaklar, Senegal’in Bağımsızlık Günü olan 4 Nisan’da bir dizi uçuş gerçekleştirdi ve Senegal halkına tanıtıldılar.

STM Banner

Azami 2.54 ton kalkış ağırlığına sahip olan KT-1, pilotların jet tekamül uçaklarına geçişinden önce eğitim aldıkları “Basic Trainer” tipi uçaklardır. Bir adet 950HP gücündeki PT6A-62 Turboprop motor ile donatılan KT-1 uçağı, 648 km/sa azami hıza ve -3.5/+7.0g G limitlerine sahiptir. 10.6 metre kanat açıklığına, 10.3 metre uzunluğa ve 4.2 metre yüksekliğe sahip olan uçak, gelişmiş aviyonikler ile uçuş kontrol sistemleriyle donatılmıştır.

Halihazırda; Senegal (4 KT-1S), Türkiye (40 KT-1T), Endonezya (20 KT-1B) ve Peru (17 KT/A-1P), KT-1 kullanıcısı ülkelerdir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu