ŞİMŞEK’in Yeni Gücü: “HOT-NOSE”

Roketsan-ATMACA-Banner

Hava araçlarındaki başarısıyla her geçen gün dünyanın daha fazla dikkatini çeken TUSAŞ, tasarım, üretim ve test aşamalarının tamamını bünyesinde gerçekleştirdiği, ŞİMŞEK için geliştirilen kızılötesi ışınımla sektördeki gücünü perçinledi. Bu yeni kabiliyeti ile silahlı kuvvetlere ve birçok firmaya hizmet veren ŞİMŞEK, 2021 yılında da geliştirilmeye devam edecek.

Savunma sanayiinde gerçekleştirdiği atılımlar ve ülkemize kazandırdığı hava araçlarıyla birçok başarı yakalayan TUSAŞ, müşterilerin isteği doğrultusunda ŞİMŞEK’i geliştirmeye ve güçlendirmeye devam ediyor.

STM Banner

Ters motor, yüksek ısı

Uçağı olduğundan daha büyük göstermek için birkaç tasarım çözümü yapan TUSAŞ, kullanıcıların kızılötesi (IR) hedef ihtiyacına yanıt vermek için de çalışmalarına başlıyor. TUSAŞ, IR arayıcı başlığa sahip bir silah sisteminin atış edebilmesi için ŞİMŞEK’in jet motorunun daha fazla kızılötesi ışınım yayması gerektiğini saptıyor ve farklı firmalar tarafından yapılan tüm çalışmaları inceliyor. İncelemelerin ardından, özel bir sistem tasarlayan TUSAŞ, “HOT-NOSE” adı verilen bu sistemi hayata geçiriyor.

Jet motorunu uçağa tersten koyan, motorun çıkışında yer alan metal plakayı ısıtarak ışıma gücünü artıran TUSAŞ, ŞİMŞEK’in 800 santigrat dereceye ulaşan ısıyla uçmasını sağlıyor. Kullanıcının sahip olduğu IR arayıcı başlık da ŞİMŞEK’i daha kolay bir şekilde algılıyor ve böylelikle hedefi tam 12‘den vuruyor.

Katmanlı Hava Savunma Ağı, Balistik Füze Savunma Sistemi, Füze Savunma Sistemi, Hava Savunma Sistemi, Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi, Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi, Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi,
HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi

Müşterinin beklentisini iki farklı şekilde karşılayabilecek olan fakat motoru ters koyma yöntemini tercih eden TUSAŞ, “HOTNOSE” için yaklaşık bir buçuk senedir çeşitli çalışmalar yürütüyor. Daha önce böyle bir sistem geliştirmeyen TUSAŞ; tasarım, üretim ve test süreçlerinin ardından elde ettikleri verilerle bu yeni özelliği ŞİMŞEK’e entegre ediyor. Süreçte yapılması gereken rüzgâr tüneli testleri de Ankara’nın Sincan ilçesinde yer alan tünelde gerçekleştiriliyor.

Roketsan, Aselsan, TÜBİKTAK SAGE gibi güçlü isimlere hizmet eden ŞİMŞEK şu anda, ters motoru ve yüksek IR kabiliyetiyle kullanıcısına hizmet vermeye devam ediyor. 2005 yılından itibaren tasarım kabiliyetlerini artıran TUSAŞ, “HOT-NOSE” tasarımı sayesinde IR güdümlü silah sistemlerine hedef olabilme kabiliyeti kazanarak, bu kabiliyet ile hava araçları dışında da birçok ürünü üretebileceğini gözler önüne seriyor.

ŞİMŞEK yeni kabiliyetler kazanacak

“HOT-NOSE” tasarımının ilk fazını tamamlayan TUSAŞ, müşteri talepleri doğrultusunda ekipmanı daha da geliştirmek için ikinci fazı da başlatmış durumda. Aynı zamanda, ŞİMŞEK’in de kabiliyetlerini artırmak için birçok çalışma yürüten TUSAŞ, 2021 yılında uçağın daha gelişmiş bir versiyonuyla kullanıcı karşısına çıkacak.


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu