Sinop’ta üç füze ateşlendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Sinop’ta bulunan Füze Test Merkezi’nde, S-400 Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS)’nin test atışları gerçekleştirildi.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Rusya Federasyonu’ndan tedarik edilen ve teslimatları geçtiğimiz yıl tamamlanan S-400 Hava Savunma Füze Sistemi’ne ait bir batarya; geçtiğimiz günlerde, icra edilecek atışlı testler dolayısı ile Sinop’ta bulunan Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Füze Test Merkezi’nde intikal ettirilmişti.

STM Banner

Buna müteakiben Türkiye, Sinop’ta icra edilecek atışlı testler için Havacılara Bildirim (NOTAM) Mesajı yayımlamıştı. Mesajda, Sinop yakınlarda icra edilecek füze testi için 200.000ft irtifa için uyarı yapılmış ve testlerin ise 16-17 Ekim tarihinde gerçekleştirileceği belirtilmişti.

Türk Hava Kuvvetleri; S-400 bataryasında bulunan radarların test faaliyetlerinin ardından 16 Ekim Cuma günü, ilk test atışını gerçekleştirdi. Edinilen bilgiye göre; atışlı testlerin ilk gününde, toplam üç adet hava savunma füzesi ateşlendi. TASS tarafından yapılan açıklamaya göre; ateşlenen füzelerin tamamı, hedef uçakları başarıyla vurdu. Testler kapsamında, 7 adet hava savunma füzesinin daha ateşlenmesi bekleniyor.

s-400

Sinop’ta icra edilen atışlı testlerin ardından Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunan 1’inci S-400 Filo Komutanlığı (ZAFER) envanterinde bulunan iki adet S-400 bataryası, operasyonel görevlere hazır hala gelecek. İki adet S-400 bataryasından birinin Ankara’ya konuşlanacağı bilinirken, ikinci S-400 bataryasının nereye konuşlanacağı henüz belirsizliğini koruyor.

Türkiye’nin S-400 Tedariki

Türkiye, Eylül 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile “acil ihtiyaç” kapsamına iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında 1.3 milyar ABD Doları değerindeki ilk S-400 filosunu içeren komponentlerin teslimatları, Temmuz 2019 yılı itibariyle Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

S-400

Bir S-400 filosunda/sisteminde, iki adet batarya bulunmaktadır. Yani Türkiye, halihazırda iki farklı noktaya S-400 HSFS yerleştirme kabiliyetine sahiptir.

Türkiye’nin S-400 HSFS için çeşitli füzeler teslim aldığı ve teslim alınan füzeler içerisinde, 400 kilometre menzile sahip en uzun menzilli füzenin de olduğu tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Kesmece karpuza alışık milletim frenklerin deyimi ile kediyi çuvalda mı alacak ? İngilizlerin de böyle bir deyişi var : ” The proof of the pudding” diye başlayan. Demem o ki bu kadar para verdik, bu kadar çıngar çıktı. Aman ne modern ve aman ne etkili olduğu söyleniyor. Elbet deneyeceğiz. On deneme atışı da işi ne kadar ciddi tuttuğumuzun göstergesi. Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeli. Yanisi diye soran için : nasıl ki el tarağı ile saç taranmaz ise, biz de bunun en iyisini kendimiz yapmaya mec- bu- ruz !!! Hem de Itar’sız Bitar’sız. Nasıldı o pek sevdiğimiz tekerleme? “Söz konusu vatan ise, gerisi…..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu