SİPER Hava Savunma Sistemi’nde hedef 2023

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Milli Hava Savunma Sistemi Projeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Son dönemde hava savunma sistemleri açısından mevcut sistemlerin geliştirilmesine ve yerli hava savunma sistemlerine yönelik ihtiyaçları vurgulayan DEMİR, “Bu yüzden yerli hava savunma sistemleri geliştiriyoruz. Orta ve yüksek irtifa füzeleri ile uçakları aşarak gelen tehditleri alçak irtifada tespit, teşhis ve tahrip ederek kara birliklerinin hava savunmasını sağlamak için KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemimiz geliştirildi ve seri üretime geçildi.

STM Banner

Askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacıyla hava araçlarına, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı alçak irtifa için HİSAR-A ve orta irtifa için HİSAR-O hava savunma sistemleri geliştirildi.” ifadelerine yer verildi.

siper hava savunma sistemi, siper hava savunma füzesi, siper hava savunma sistemi son durum, siper hava savunma son durum, siper hava savunma menzili,
SİPER HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

SİPER Hava Savunma Sistemi’nde Hedef 2023

Milli Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) SİPER’e değinen DEMİR, “Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemimiz SİPER, 2023’te hazır olacak.” dedi.

SİPER Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi geliştirme çalışmaları; ASELSAN, Roketsan ve TÜBİTAK-SAGE tarafından bir süre önce başlatılmıştır. SİPER Hava Savunma Sistemi, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacaktır. 100km+ menzile sahip olacak SİPER, dikey atım yeteneği sayesinde kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılabilecektir.

Önerilen İçerik:

TSK’ya hava savunma sistemi teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu