TSK’ya hava savunma sistemi teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirilen Ateş İdare Cihazı (AİC) ve Modernize Çekili Top Sistemlerinden oluşan Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi’nin ilk kafile teslimatı gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “35mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Projemiz kapsamında, ASELSAN ana yükleniciliğinde yerli ve milli sanayimizin ürettiği Ateş İdare Cihazı ve Modernize Çekili Top sistemlerinin ilk kafilesini teslim ettik.

STM Banner

Kritik tesisler ile askeri birliklerimizin hava savunması için en güncel teknolojiye sahip bir alçak irtifa hava savunma çözümü sunan Ateş İdare Cihazı sistemi, aynı anda 3 adet Modernize Çekili Top ve 1 adet HİSAR-A Füze Füze Fırlatma Sisteminin kontrolünü sağlıyor.” ifadelerine yer verildi.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gerçekleştirilen ilk kafile teslimat, bir adet Ateş İdare Cihazı Sistemi ile iki adet 35mm Modernize Çekili Top’u içeriyor.

Ateş-İdare-Cihazı-(AİC)

Ateş İdare Cihazı (AİC) Sistemi

AİC Sistemi, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir. AİC sistemi, ASELSAN tarafından modernize edilen 35 mm çekili hava savunma topları ve HİSAR projesi kapsamında yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sistemi’nin (HİSAR-A FFS) atış ve komuta kontrolünü üstlenecektir.

Tipik AİC takımı; 1 adet Ateş İdare Cihazı (AİC), 2 adet 35mm Modernize Çekili Top ve 1 adet Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sistemi’nden (HİSAR-A FFS) oluşmaktadır.

AİC Genel Özellikleri:

 • 3 Boyutlu Arama Radarı ile Hedef Tespit ve Takip Yeteneği
 • Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre Takip Platformu ile hassas hedef takibi
 • Yerel hava resmini oluşturarak tehdit değerlendirme ve silah tahsis işlemlerini gerçekleştirme yeteneği
 • 3 adet 35 mm çekili hava savunma topu ile 1 adet alçak irtifa hava savunma füze fırlatma sisteminin atış ve komuta kontrolünü üstlenme yeteneği
 • 35 mm çekili hava savunma topları ile birlikte Parçacıklı Mühimmat kullanımı ile hava savunma görevinin sabit/döner kanat uçaklara, havadan yere füzelere, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı etkili şekilde icrası
 • Üst seviye komuta kontrol unsurları ile koordinasyon halinde işletim yeteneği
 • HİSAR-A FFS ile telsiz ses ve veri haberleşmesi

35mm-Modernize-Top

35mm Modernize Çekili Top

Yapılan modernizasyon çalışmaları ile TSK envanterinde bulunan 35 mm Çekili Hava Savunma Toplarının tüm elektronik alt bileşenleri yenilenmekte; söz konusu toplar güncel teknolojiyi kullanan etkin bir alçak irtifa hava savunma silahı olarak kullanıma sunulmaktadır. Modernizasyon çalışmaları kapsamında toplara Parçacıklı Mühimmat atma yeteneği kazandırılmakta ve topların atış ve komuta kontrollerinin Ateş İdare Cihazı (AİC) tarafından gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

Modernize Top Genel Özellikleri:

 • 2 x 35 mm hava savunma topu ile 2 x 550 atım/dk (toplam 1100 atım/dk) atım hızı
 • 3 farklı mühimmat tipi kullanabilme: 35 mm Parçacıklı Mühimmat, HEI, TP-T
 • Entegre Güç Ünitesi
 • Geliştirilmiş Kullanıcı Arayüzleri
 • Alçak Gerilim Beslemeli Donanımlar
 • Güç Ünitesi kapandığında kısa süreli operasyona devam etmeyi sağlayan Akü grubu
 • Harici güç beslemesi ile çalışabilme
 • Havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi modern hava tehditlerine karşı üstün performans sağlayan; servo-kontrol, eyleyici, güç dağıtım ve atış kontrol alt sistemleri

Yine ASELSAN tarafından yürütülen KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi ile söz konusu sistemler mobil hale getirilmiş ve TSK’ya mobil alçak irtifa hava savunma top sistemi yeteneği kazandırılmıştı. KORKUT’un seri üretim ve teslimat faaliyetleri devam etmektedir.

Önerilen İçerik:

KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi (AİHSS)


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu