Yunanistan’dan 14 milyar dolarlık Rafale onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Parlamentosu, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’nin ihtiyaçlarına binaen Fransa’dan Rafale savaş uçağı tedarik etmek için 14 milyar ABD Doları değerinde bir bütçeyi onayladı.

Yunan Milletvekilleri; Yunan Hava Kuvvetleri için Fransız Dassault Aviation şirketi tarafından üretilen Rafale savaş uçağı tedarikini içeren 14 milyar ABD Doları değerindeki beş yıllık bir modernizasyon planını, onaylama kararı aldı. Beş yıllık modernizasyon planının ilk adımı olarak ise Yunanistan ile Fransa arasında bu yıl içerisinde, 12 adedi ikinci olmak üzere toplam 18 adet Rafale F3R savaş uçağının tedarik anlaşması imzalanacak.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; toplam değeri 2 milyar Avro olan anlaşmanın 1.7 milyar Avro değerindeki kısmı savaş uçaklarına, 300 milyon Avro değerindeki kısmı ise MBDA şirketinden tedarik edilecek mühimmatlara ayrıldı. Rafale’nin en gelişmiş konfigürasyonu olan Rafale F3R, MBDA tarafından üretilen Meteor, Mica NG ve SCALP/SCAL-EG gibi füze sistemleriyle teçhiz edilebiliyor. Ayrıca Rafale F3R, Thales Talios Lazer Hedefleme Podu’nu da taşıma kapasitesine sahip.

Rafale

Yunanistan Savunma Bakanlığı, Yunan Hava Kuvvetleri için 2025 yılına kadar 40 adet Rafale savaş uçağı tedarik etmeyi amaçlıyordu. Yunan Parlamentosu tarafından onaylanan bu bütçe, HAF için tedarik edilmesi hedeflenen 40 adet Rafale savaş uçağına resmiyet kazandırdı.

Yunan Hava Kuvvetleri, biryandan da envanterindeki F-16 Fighting Falcon tipi savaş uçaklarının modernizasyonunu gerçekleştiriyor. Hellenic Aerospace Industry S.A. tarafından ‘Blok 70’ modernizasyonuna tabi tutulan HAF’e ait ilk F-16 Fighting Falcon Blok 52+ uçağı ilk uçuşunu, geçtiğimiz gün gerçekleştirdi.

Yunan F-16
@isozygio

Yunanistan; 2017 yılı içerisinde ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 84 adet Fighting Falcon F-16 Blok 52 savaş uçağının, Lockheed Martin tarafından F-16 Blok 70 konfigürasyonuna yükseltilmesine karar vermişti. Toplam değeri 2.4 milyar ABD Doları olan programın ise 2027 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

Yunan Hava Kuvvetleri, modernizasyon faaliyetleri kapsamında 2027 yılına kadar 124 adet AESA Radarı bulunan savaş uçağına sahip olmayı hedeflemekte.

Önerilen İçerik: İlk Yunan F-16 Blok 70 uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Daha dünekadar batmışlardı.düşmanlarımız tarafından finanse ediliyorlar.bazen çılgın silah alımları yapmak lazım S-400 gibi.

  2. Hani bunların F35 ve fırkateyn tedariki? Bu Rafale programını büyütmekle silahlanma bütçelerini tüketiyorlar.

  3. 14 milyar dolara yaklaşık 100 tane rafale uçağını tam techizatlı alırlar. Bir yanlışlık olmasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu