MİT ve TSK’dan PKK’ya ‘kırmızı’ darbe

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından gerçekleştirdiği millete sesleniş konuşmasında PKK’nın Suriye Genel Sorumlusu “Sofi Nurettin” kod adlı Nurettin Halef El-Muhammed’in etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

TRT’ye konuşan güvenlik kaynakları; Murat Karayılan ile birlikte Halk Savunma Güçleri (HPG/Hêzên Parastina Gel) Merkez Karargâhı yürütmesinde yer alan Sofi Nurettin kod Halef El Muhammed’in, bugüne kadar örgütün askeri kanadında etkisiz hale getirilen en üst düzeydeki terörist olduğunu belirtti.

STM Banner

Gerçek adı Nurettin Halef el-Muhammed olan Sofi Nurettin’in 8 Mayıs 2021’de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve TSK tarafından Kuzey Irak’ta koordineli olarak gerçekleştirilen operasyonla etkisiz hale getirildiği not edildi. Bu tarihte TSK’nın Kuzey Irak’ta gerçekleştirdiği iki ayrı hava harekatı bulunuyor. Bu hava harekatlarından bir tanesi Gara’da, diğeri ise Kandil/Asos Dağı yakınlarında gerçekleşmişti. Güvenlik kaynakları operasyonun hangi bölgede gerçekleştiğine dair henüz net bir detay paylaşmadı.

Sofi Nurettin

Güvenlik kaynaklarına göre YPG Suriye Genel Sorumlusu olduğu 2015-2020 yıllarında Suriye’den Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilen tüm silahlı eylem ve faaliyetlerin en tepedeki yöneticisi olan Sofi Nurettin, son olarak Şubat ayında Gare’de gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 operasyonu sırasında TSK’ya karşı eylemleri komuta etmiş ve 13 masum vatandaşımızın şehit edilmesi talimatını verdi.

1990 yılında terör örgütüne katılan, PKK Merkez Komitesi ve HPG Askeri Konsey Üyesi olan Sofi Nurettin kod Nurettin Halef El Muhammed, 1995’te Van/Başkale kırsalında grup sorumluluğu, 2007 yılına kadar Hakkari-Yüksekova-Şırnak sorumluluğu, 2007 yılından sonra ise Diyarbakır sorumluluğu görevlerini üstlendi. Sofi’nin doğum tarihine ilişkin bir bilgi bulunmasa da Suriye kökenli olduğu bilinmektedir.

Sofi Lider Kadro
HPG Lider Kadrosu ve Sofi Nurettin

HPG Komutanlığı ve Suriye’ye Geçişi

Şubat 2007’de PKK’nın silahlı kanadı olan HPG’nin 4.Konferansı’nda Komuta Konseyi’nde görevlendirilen Sofi, Nisan 2009’da Bahoz Erdal’ın yerine HPG’nin ana karargah komutanlığına terfi ettirilmiştir. 2013 yılında PKK’nin askeri kanadı olan HPG sorumluluğu görevini Cemal kod Murat KARAYILAN’a devrederek, bölücü ve yıkıcı faaliyetlerini Suriye alanına taşıyan Sofi Nurettin, 2015-2020 yılları arasında PKK/KCK-PYD/YPG Suriye Genel Sorumlusu oldu.

3 dil bildiği iddia edilen ve PKK’nın en üst düzey askeri stratejistlerinden birisi olduğu vurgulanan Sofi, SDG’nin eski Sözcüsü Talal Silo’nun ifadelerine göre Suriye’deki PKK yapılanmasında ve YPG’nin oluşturulmasında hayati rol oynadı.

Suriye Genel Sorumlusu olarak Suriye sınır hattından Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilen tüm silahlı eylem ve faaliyetlerin en tepedeki yöneticisi konumunda bulunan Sofi Nurettin, Suriye’de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında güvenlik güçlerimize karşı silahlı faaliyetleri yönetti.

Sofi Nurettin ve Bahoz Erdal
Sofi Nurettin ve Bahoz Erdal

Özel ekip kuruldu

Suriye Genel Sorumlusu olarak Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekâtları sırasında TSK’ya karşı yürütülen faaliyetleri yöneten Sofi Nurettin, örgüt için hezimete dönüşen harekâtlardan sonra bir süre çalışmalarını gözlerden uzak yürüttü. İntikal eden istihbarat raporları doğrultusunda analistler, Sofi Nurettin’in Suriye’den ayrıldığı kanaatine vardı. Bunun üzerine, Sofi Nurettin’in yerinin tespit edilmesi ve etkisiz hale getirilmesi amacıyla özel bir ekip kuruldu.

MİT’ten Üst Düzey İstihbarat Başarısı

Sofi Nurettin’in yerinin belirlenmesi amacıyla Suriye’de yaşayan ailesi ve yakınlarını kıskaca alan MİT, sahadan intikal eden her türlü istihbari bilgiyi de analiz ederek Sofi Nurettin’in Irak alanına geçtiğini tespit etti.

Ayrıca, yürütülen çalışmalarda, PKK ile YPG arasındaki organik bağın dünya kamuoyundan gizlenmesi için YPG Suriye Sorumluluğu görevinde bulunmuş olan Sofi Nurettin’in Irak alanına geçişinin örgüt tarafından saklı tutulduğu belirlendi.

Bunun üzerine, kurulan özel ekip, Sofi Nurettin’in yeni görevi ve Irak’ta bulunduğu yerin belirlenmesi için öncelikle profil çalışması yürüttü. Sofi Nurettin’in geçmiş dönemde aldığı görevler, kişilik özellikleri, üst düzey örgüt mensupları arasındaki güç mücadeleleri gibi pek çok faktör göz önünde bulunduruldu. Profil çalışmasının sonuçları ve sahadan intikal eden bilgiler doğrultusunda Sofi Nurettin’in; Gare alanında Murat Karayılan ile birlikte sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü tespit edildi.

İçişleri Bakanlığı-Sofi Nurettin
İçişleri Bakanlığı-Sofi Nurettin

Yerel kaynaklar teyit etti

Sofi Nurettin’in etkisiz hale getirildiği, MİT’in Irak’taki yerel ağı tarafından teyit edilirken, operasyonun örgütün üst düzey yöneticileri arasında büyük korkuya neden olduğu öğrenildi. MİT’in Irak’taki yerel ağı ayrıca, Sofi Nurettin’in, hem örgütün üst yöneticileri arasında hem de genç kadrolar üzerinde önemli ağırlığının bulunduğunun altını çizerek, Sofi Nurettin’in öldürülmesinin, örgütteki çözülmeyi hızlandıracağı için mümkün olduğunca gizli tutulmaya çalışıldığını ifade ettiler.

Sofi Nurettin’in etkisiz hale getirilmesinin yarattığı korku, teslim olan örgüt mensuplarının ifadelerine de yansıdı. MİT tarafından gerçekleştirilen operasyon sonrasında teslim olan bir örgüt mensubu; Sofi Nurettin’in etkisiz hale getirildiğinin kadrolar arasında bir dedikodu şeklinde kulaktan kulağa dolaştığını ancak örgüt tarafından resmi olarak ilan edilmediğini söyleyerek, böyle bir ismin bile etkisiz hale getirildiği bir ortamda genç kadroların kendi hayatlarını kurtarmak için teslim olmaktan başka çare bulamadığını ifade etti.

Güvenlik kaynaklarınca, MİT’in sahadan topladığı istihbari bilgiler doğrultusunda gerçekleştirdiği operasyonun örgüt üzerinde kalıcı ve yıkıcı etkileri olacağı belirtiliyor.

Sofi ve Suriye
PKK’nın Suriye Yapılanması ve Nurettin Sofi

PKK/KCK yönetimince Irak’ta bulunduğu gizlenmeye çalışılan, YPG Suriye Genel sorumluluğu görevini yürütmüş olan Sofi Nurettin kod Nurettin’in, Irak alanında faaliyet gösterirken etkisiz hale getirilmesinin, PYD/YPG’nin, PKK/KCK terör örgütünün Suriye kolu olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyduğu ifade ediliyor.

Öte yandan, Murat Karayılan ile birlikte örgütün silahlı kadrolarını yöneten ve örgüt içinde ağırlığı bulunan Sofi Nurettin’in eksikliğinin, örgüt üst düzey yöneticileri arasında güç mücadelesini tırmandırarak üst düzey kadrolar arasında kırılmalara neden olacağı değerlendiriliyor.

MİT’in sınır ötesinde örgüte yönelik istihbari ve operasyonel çalışmalarının, en üst düzeyden alt düzeye kadar tüm kadrolar için ne olursa olsun adaletin bir gün tecelli edeceğine dair kuvvetli bir mesaj verdiği vurgulanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Gara’da 13 Türk şehit edildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, TRT, AA

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu