Söyleşi: TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar DEMİR

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ); Milli Muharip Uçak, HÜRJET, ANKA ve ATAK gibi Türkiye’nin havacılık tarihine damga vuran projeleri sürdürmeyi devam ediyor.

TUSAŞ tarafından yürütülen projelere ilişkin son durumu, SavunmaSanayiST.com Genel Yayın Yönetmeni Anıl Şahin’in sorularını yanıtlayan şirketin Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar DEMİR’den dinledik. DEMİR, görevi gereği TUSAŞ’ın ihracat faaliyetlerinde de sorumlu.

STM Banner

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar DEMİR, SavunmaSanayiST.com’a şu açıklamalarda bulundu:

‘HÜRJET’te şu anda motor sorunu yok’

“HÜRJET’in ‘P1’ dediğimiz ilk prototipi, üretilmeye başlandı. Bu prototip, 2023 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirecek. HÜRJET için F404, Milli Muharip Uçak için ise F110 motorlarının tedarikiyle ilgili olarak izinler çıktı. Bu motorların tedarikiyle ilgili herhangi bir sıkıntı yok.

HÜRJET AESA RADAR

Tunus’un ANKA’ları teslim edildi

ANKA’daki özellikler, AKSUNGUR’da da olacak. ANKA’da ELINT vardı, COMINT vardı, bunların hepsini AKSUNGUR’da da rahatlıkla kullanabileceğiz. Şu anda ilk etapta AKSUNGUR, biraz daha gözetleme amaçlı kullanılacak. ELINT/COMINT faydalı yükleri için yerli firmalar, yerli alternatifler üzerinde çalışıyor.

ANKA yeni ülkelere yelken açıyor

Ayrıca, Tunus’a yönelik ANKA ihracatımızda da ilk iki ANKA’mızın teslimatını gerçekleştirdik ve  geçtiğimiz gün kabul testlerini başarıyla tamamladık. Bir ülkeye ANKA insansız hava aracımızın ihracatımızı gerçekleştirdik.

HÜRKUŞ ve T129 ATAK Projeleri

tusaş1

HÜRKUŞ’un ihraç edilmesiyle birlikte Türkiye, ilk insanlı uçak ihracatı gerçekleştirmiş oldu. Ancak gelen talep üzerine biz de ülke ismini gizli tutuyoruz.

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri programı kapsamında üretilen Erken Duhul Helikopteri (EDH) ve B1 konfigürasyonlarındaki helikopterler, en güncel standart olan B2 konfigürasyonuna dönüştürülüyorlar.”

TUSAŞ’tan Küreselleşme Hamlesi

SavunmaSanayiST.com: Kısa süre önce yayınlanan yeni tanıtım filminiz, bir haftadan kısa bir süre içerisinde 6,5 milyondan fazla izlendi. Bunun hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Serdar DEMİR: “TUSAŞ, Türkiye’nin en ünlü yönetmenleri ve Dünya’daki en ünlü çekim ekipleriyle günler süren bir çekim gerçekleştirdi. Filmin müzikleri, yurt dışında hazırlandı. TUSAŞ’ın ilk kez bu denli bir reklam filmi çekildi.

TUSAŞ ismi artık Dünya genelinde tanınan bir marka konumunda. Dünya’nın çeşitli ülkelerinde ofislerimiz mevcut. Önümüzdeki hafta Malezya’ya da bir ofisimiz açılacak. Aynı şekilde Azerbaycan ve Kazakistan’da da ofisler açıyoruz.

Malezya’da değerli bir iş birliği gerçekleştiriyoruz. İnşallah yakın bir zamanda güzel haberler vereceğiz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ, HÜRJET İle Malezya’da İhaleye Katılıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu