Yeni Nesil FIRTINA Obüsünde Almanya’dan bir beklenti var mı?

Roketsan-ATMACA-Banner

Yeni Nesil FIRTINA Obüslerinin üretim faaliyetleri, BMC tarafından Arifiye’de sürdürülüyor. Obüslere yönelik Alman ambargosu devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en etkili ateş destek vasıtalarından birisi olan T-155 FIRTINA Kundağı Motorlu 155mm’lik Topçu Obüsü, halihazırda aktif olarak kullanılıyor. Daha üstün yeteneklere sahip Yeni Nesil FIRTINA Obüslerinin üretim faaliyetleri ise BMC Savunma tarafından Arifiye’de sürdürülüyor.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; BMC, şu ana kadar 6 adet Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün üretimini tamamladı. Üretilen obüslerde, daha önce T-155 FIRTINA’lar için Almanya’dan tedarik edilen yedek güç grupları kullanıldı. BMC, eldeki Alman güç gruplarıyla 4 adet daha Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün üretimini gerçekleştirecek.

Ancak Yeni Nesil FIRTINA Obüsleri’nin motorları için Türkiye’ye ambargo uygulayan Almanya’dan, BMC’nin herhangi beklentisi yok. Şirket, geriye kalan 130 adet Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün üretiminde, BMC POWER tarafından geliştirme faaliyetleri sürdürülen UTKU Güç Grubu’nu kullanacak. 2025’ten itibaren Yeni Nesil FIRTINA’ların, UTKU Güç Grubu ile üretilmesi planlanıyor.

Yeni-Nesil-FIRTINA-Obüsü

Yeni Nesil FIRTINA (FIRTINA-II) Obüsü

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü Projesi kapsamında; Elektrik Tahrikli Kule ve Namlu Yönlendirme Birimi, K/M Obüs Atış Kontrol Sistemi, Tam Otomatik Mühimmat Doldurma Sistemi, Barut Koşullandırma Birimi, İklimlendirme Sistemi ve SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) donanımları başarılı bir şekilde FIRTINA-II Obüsü’ne entegre edildi.

Bu kapsamda Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün atış testleri, 2018 yılı içerisinde başarıyla icra edildi. Şu ana kadar ise 6 adet obüs, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu