SSB ve Tawazun arasında kritik toplantı

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Tawazun tarafından oluşturulan çalışma grubunun ilk toplantısı, Abu Dabi’de gerçekleştirildi.

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin savunma sanayii alanındaki iş birliğinin kapsamı, her geçen gün genişliyor. T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile BAE’deki mevkidaş kurumu olan Tawazun Council tarafından oluşturulan çalışma grubu, ilk toplantısını gerçekleştirdi.

STM Banner

Toplantı, Temmuz ayının başlarında SSB ile Tawazun arasında savunma sanayii alanında stratejik iş birliğine ilişkin bir Mutabakat Muhtırası imzalanmasının ardından gerçekleşti. Bu mutabakat, daha derin iş birliği programlarının ve ortak teknoloji yönetimi fırsatlarının temelini atarak, satın alma süreçleri ve savunma ekosistemleri hakkında değerli görüşlerin paylaşılmasını kolaylaştırdı.

Edinilen bilgiye göre toplantıda; ortak bir yol haritasının geliştirilmesi, araştırma ve geliştirme girişimleri ve ortak savunma projeleri de dahil olmak üzere çeşitli konular ele alındı.

AKINCI-TİHA

“Stratejik ortaklığımızı ilerletme konusundaki kararlılığımızı temsil ediyor”

Toplantının ardından Tawazun Council CEO’su Muammar Abdulla Abushehab şunları söyledi: “Bu Çalışma Grubu toplantısı, BAE ile Türkiye arasında imzalanan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşmasının kilit bir bileşenidir. Anlaşma, stratejik ortaklığımızı ilerletme ve savunma sektöründe karşılıklı olarak faydalı yollar keşfetme konusundaki kararlılığımızı temsil ediyor. İkili ilişkilerimizin geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynayacak olan toplantıdan çıkan planları uygulamak için çalışmaya istekliyiz.”

Tawazun Konseyi Operasyonlar CEO’su Shareef Al Hashmi ise şu yorumda bulundu: “Bu ilk Çalışma Grubu toplantısının başarıyla sonuçlanması, stratejik öneme sahip devam eden bir ortaklık için zemin hazırlamıştır. İki ülke, 2024 yılında Türkiye’de gerçekleştirilmesi planlanan bir sonraki toplantıyla birlikte bu toplantıda kaydedilen ilerlemenin üzerine bir şeyler koymayı taahhüt etmiştir.

BAE-Türkiye-savunma-sanayii-buluşması

“Ziyaret, savunma sanayii iş birliği için yeni bir kapı açtı”

SSB Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker, “SSB olarak BAE’deki kardeşlerimizle ilişkilerimize büyük önem veriyoruz. Başkanımızın geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirdiği ziyaret, savunma sanayiinde iş birliği için yeni bir kapı açtı” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu