SSB’de Milli Muharip Uçak’a özel Daire Başkanlığı

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Muharip Uçak KAAN için Savunma Sanayii Başkanlığı’nda yapılanma değişiklikleri devam ediyor. Bu doğrultuda, Milli Muharip Uçak Daire Başkanlığı kuruldu.

Türk savunma sanayiinin en büyük projeleri arasında bulunan Milli Muharip Uçak (MMU) KAAN için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Teşkilatı’ndaki değişiklikler devam ediyor. Daha önce SSB Uçak Daire Başkanlığı bünyesinde yürütülen KAAN için kısa süre önce “MMU Grup Başkanlığı” kurulmuştu.

STM Banner

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından ise söz konusu Grup Başkanlığı’nın lağvedilmesine ve ‘Milli Muharip Uçak Daire Başkanlığı’ kurulmasına karar verildi. Görgün imzalı Genelge ile MMU Daire Başkanlığı resmen kurulmuş oldu. Yeni daire başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı’ndaki yeni yapı doğrultusunda Başkan Yardımcısı Gökhan Uçar’a bağlandı.

Öte yandan MMU Daire Başkanlığı’nın, sadece KAAN savaş uçağından mı yoksa HÜRJET ve F-16 ÖZGÜR’den de mi sorumlu olacağı henüz belirsizliğini koruyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda bir Tuğgeneralin başında bulunduğu MMU Daire Başkanlığı, aynı zamanda HÜRJET ve F-16 ÖZGÜR‘den de sorumlu. SSB’de de benzer bir yapılanma olabileceği değerlendiriliyor.

KAAN-Savaş-Uçağı

Milli Muharip Uçak KAAN’ın ilk prototipinin, bu yılın sonunda veyahut gelecek yıl ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor. Öte yandan TUSAŞ, Blok 0 diye isimlendirilen 2 adet KAAN savaş uçağı prototipinin üretimine halihazırda devam ediyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek Blok-10 konfigürasyonunun ise 2029 yılına kadar geliştirilmesi hedefleniyor. Faz-2 kapsamında üretilecek 10 adet TF-X Blok-1 savaş uçağı, 2030-2033 yılları arasında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Ancak Türk Hava Kuvvetleri tarafından açıklanan bu tarih, TUSAŞ tarafından 2028 olarak revize edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu