Typhoon’a 870 milyon sterlinlik ECRS Mk2 AESA radar

Roketsan-ATMACA-Banner

BAE Systems ve Leonardo UK ile İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, Typhoon’un radar kapasitesini yükseltmek ve savaş uçaklarını dünyanın en gelişmiş radarlarından biri olan Avrupa Ortak Radar Sistemi (ECRS) Mk2 ile donatmak üzere 870 milyon sterlinlik bir sözleşme imzalandı.

Söz konusu sözleşme kapsamında BAE Systems ve Leonardo UK, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) envanterindeki Eurofighter Typhoon savaş uçaklarını modernize edecek. 5 yıl boyunca sürecek modernizasyon faaliyetleri ile RAF Typhoon Tranche 3 uçakları, ECRS Mk2 radarlarıyla donatılacak.

STM Banner

ECRS Mk2, Typhoon’un havada ve yerde birden fazla hedefi aynı anda tespit, teşhis ve takip edebilmesini sağlayacak. Aynı zamanda yeni AESA radar, uçağa gelişmiş bir elektronik harp kabiliyeti kazandıracak. Öte yandan ilk olarak RAF Typhoon Tranche 3 uçaklarına gerçekleştirilecek ECRS Mk2 AESA Radar modernizasyonu, daha sonra Typhoon kullanıcısı ülkelere de ihraç edilecek.

Birleşik Krallık, 10 yıl içerisinde Eurofighter Typhoon programına  2.35 milyar Sterlinlik değerinde yatırım yapmayı amaçlıyor. 870 milyon sterlin değerindeki ECRS Mk2 AESA Radar modernizasyonu da bu yatırım planının bir parçası.

Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon

870 milyon sterlinlik sözleşme ile Leonardo’nun Edinburgh’daki tesisinde 300 ve Luton’daki tesisinde 100 elektronik harp uzmanı; BAE Systems’in Lancashire’daki tesisinde ise 120 mühendis olmak üzere ülke genelinde 600’den fazla yüksek vasıflı istihdam yaratacak.

Sözleşme kapsamında ECRS Mk2 AESA Radar entegre edilen ilk Typhoon uçağının, gelecek yıl uçuş testlerine başlaması planlanıyor.

Halihazırda; Avusturya, Almanya, İtalya, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan, İspanya, Birleşik Krallık ve Katar’ın kullanımında yaklaşık 700 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı bulunuyor. İlave 48 adet Typhoon tedarik etmek isteyen Suudi Arabistan için ise Almanya’daki koalisyon içerisinde anlaşmazlık yaşanıyor.

Eurofighter Typhoon Savaş Uçağı

Eurofighter Typhoon, 90’lı yıllarda İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya ortaklığında Avrupa’nın ortak savaş uçağı projesi olarak başlatılmıştır. Çift motorlu, 4.5 nesil, çok rollü bir savaş uçağıdır. Yüksek manevra kabiliyeti, gelişmiş aviyonik sistemleri ve bu uçak için özel olarak tasarlanmış düşük by-pass oranlı EJ-200 turbofan motorları ile günümüzde hala en gelişmiş 4.5 nesil savaş uçaklarından birisidir.

Typhoon

Teknik Özellikler

  • Kanat Açıklığı: 10.95 m
  • Uzunluk: 15.96 m
  • Kanat Alanı: 51.2 m²
  • Yükseklik: 5.28 m
  • İtki: 2x Eurojet EJ200 (13.500 lbf)
  • Azami Hız: 2.0 Mach
  • Servis Tavanı: 65,000 ft
  • G Limiti: +9 G/-3.5 G
  • Kalkış Ağırlığı (MTOW): 23.500 kg

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu