SSB’den yapay zeka için “Veri Kovanı” hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

SSB tarafından kısa süre sonra hizmete açılacak VERİ KOVANI Veri Etiketleme Platformu için aday etiketleyici başvuruları başladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından kısa süre sonra hizmete açılacak VERİ KOVANI Veri Etiketleme Platformu için aday etiketleyici başvuruları başladı.

STM Banner

Platform ile savunma sanayii başta olmak üzere Yapay Zekâ projelerinde ihtiyaç duyulan etiketlenmiş verilerin kitle kaynaklı olarak elde edilmesi, etiketlenmiş veri setlerinin tek bir kaynakta toplanarak, kendi başına veri merkezlerinin oluşmasının önlenmesi, projelerde zaman ve iş gücü verimliliğinin artırılması hedeflenmektedir. Yapay zekâ projelerinde ham görüntü ya da metin verileri tek başlarına bir anlam ifade etmemektedir. Bu verilerin değer oluşturabilmesi için yapay zekâ algoritmaları tarafından kullanılabilecek şekilde etiketlenmiş olmaları gerekmektedir. Etiketlenen verilerin miktarının ve doğruluğunun artırılması, geliştirilen yapay zekâ projesinin başarılarını doğrudan etkilemektedir.

VERİ KOVANI Veri Etiketleme Platformu’nda kişiler, veri etiketleme yaparak Başkanlığımızın yapay zekâ çalışmalarına dâhil olacaklar. Etiketleme yapmak isteyen her vatandaşımızın öncelikle verikovani.ssb.gov.tr adresinden ön başvuru formunu doldurarak aday etiketleyici başvurusunda bulunması gerekiyor. Değerlendirme sürecinin ardından platform üzerinden alınacak eğitim ve testleri başarıyla geçen kişiler onaylanarak Veri Kovanı bünyesinde etiketlemeye başlayacaklar.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “VERİ KOVANI Veri Etiketleme Platformunda yapılan etiketleme işlemleri sonucunda oluşacak güvenilir ve doğrulanmış etiketli veri setleri, ülkemizde geliştirilecek yapay zekâ uygulamalarına önemli katkı sağlayacak. Özellikle bu alana meraklı gençlerimizi bu platforma başvurarak yapay zeka projelerimizin bir parçası olmaya davet ediyoruz. Sen de bu projeye katıl, Yapay Zekâ senden öğrensin.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu