Macaristan’dan iki milyar avroluk Lynx siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Macaristan, Macaristan Savunma Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen Alman Rheinmetall şirketine değeri 2 milyar Avrodan fazla olan 218 adet Lynx ZMA sipariş etti.

Macaristan Savunma Bakanlığı, Rheinmetall’a toplam değeri 2 milyar Avro’nun üzerinde olan zırhlı muharebe aracı ile ilgili ürün ve hizmetler için siparişte bulundu. Budapeşte’de imzalanan sözleşme, 218 adet Lynx KF41 Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ve 9 adet Buffalo zırhlı kurtarma aracını kapsıyor. Sözleşme; simülatörler, eğitim ve talimat gibi ek ürün ve hizmetleri, yedek parça tedarikini ve bakım desteğini de içeriyor. Lynx ZMA’lar, yine  Rheinmetall tarafından geliştirilen insanlı bir 30mm Lance taretiyle donatılacak.

STM Banner

Macaristan, Rheinmetall’in yeni geliştirilen Lynx Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA)’nı sipariş eden ilk NATO ve AB üyesi ülke oldu.

Üretimin ilk aşamasında Macaristan, hepsi Almanya’da inşa edilmiş 46 adet Lynx ZMA’nın yanı sıra 9 adet Buffalo zırhlı kurtarma aracı alacak. Teslimat, 2023 yılı başında tamamlanacak. İkinci üretim aşamasında ise Macaristan’da inşa edilen ilave 172 Lynx aracı ile sipariş tamamlanmış olacak.

Bu amaçla; Macar hükümeti ve Rheinmetall, Ağustos 2020’de yerel bir şirket tarafından finanse edilecek Macaristan’da bir Lynx üretim tesisi kurmaktan sorumlu bir ortak girişim kurma konusunda anlaşmıştı. Rheinmetall, Lynx’i Macaristan’da üretmek için kurulacak ortak girişim şirketinde çoğunluk hissesine sahip olacak ve liderliği ele alacak. Bu süreçte Macaristan, yeni inşa edilen bir üretim tesisi şeklinde projeye malzeme yatırımı yapacak. Zırhlı araçların geliştirilmesi, üretimi ve bakımı için ortaya çıkan mükemmellik merkezi, Macar savunma endüstrisi için önemli bir çekirdek oluşturacak.

Lynx KF-41

Lynx KF-41; üç kişilik mürettebat ve dokuz asker taşıma kapasitesine sahip olan Rheinmetall tarafından geliştirilen yeni bir platformdur. Lance 2.0 taretine monteli 30-35mm otomatik top ve 7.62mm makineli tüfek ile teçhiz edilmiştir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu para elbet çenemi yorar. Tanesi neredeyse on milyon avro. Bu kadar param olsa her gün köfte yerim. Macarlar MAN teknolojisi ile Matjasföld’de devasa fabrikalar kurdular, hani bize de Ikarus otobüsler satmışlardı. Herhalde teknoloji yenilemek için falan alıyorlar bunları. Avrupanın ortasında
    bunları bu paraya neden alma ihtiyacı duydular ki ? Batısı hayli gelişmiş ama doğusu hele Romanya
    taraflarına doğru hiç te gösterişli bir yer değil. İki milyar avro, sadece bu kaleme. Demek herkesin bir hesabı var. Asker silahtan önce bilinciyle,motivasyonu,eski tabirle kuvve-i maneviyesi ile askerdir.Bu olmadan savaşamaz.Elinde kalaşnikov,bir şise su ve kuru ekmekle Afganistan dağlarında sırası ile İngilizlere,Sovyetlere,Amerikalılara kök söktürmek de motivasyonsuz nasıl olabilir başka türlü ? Senede iki kez filan Macaristan’a giderim. Keratalar cabbar çocuklardır. Türkleri severler,Osmanlı eserlerini korurlar ve milli tarihlerinin bir parçası sayarlar. Gül Baba türbesini, Estergom’u (Estergon değil) görmek Bir Türk-Osmanlı hafidi olarak inanın çok değişik bir duygudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu