Stinger ile drone vurmak

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli ünlü savunma şirketi Raytheon, ABD ordusunun, Anti-Dron görevleri için geliştirilen Stinger Hava Savunma Füzelerini alacağını bildirdi. Paris Air Show esnasında şirketten yapılan açıklamada, Raytheon tarafından geliştirilen ve Türkiye de dahil olmak üzere halihazırda 19 ülke tarafından kullanılan Stinger Çok Alçak irtifa Hava Savunma Füzesinin, artan insansız hava aracı tehditlerine karşı yeni bir modelinin geliştirildiği bildirildi. Ayrıca, Anti-Dron görevleri için geliştirilen yeni Stinger’ın, Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen test videoları da paylaşıldı.

Kalifikasyon testleri tamamlanan yeni Stinger füzesinin, bu yıl içerisinde ABD Ordusu envanterine girmesi planlanmakta.

STM Banner

https://youtu.be/h75hxN-hcMQ

Editörden: Yeni Stinger Füzesinin test görüntülerine baktığımızda herhangi bir sıkıntı görmüyoruz. Zaten ABD Ordusu da sıkıntılı bir sistemi tercih etmez. Ancak bu işin arka planında bir sıkıntı mevcut. Klasik bir Stinger Füzesinin maliyeti yaklaşık 40.000 dolar civarında. Videoda vurulan drone ise maksimum 10.000/15.000 dolar civarındadır. Drone sistemlerine karşı bu tarz füze sistemlerinin hem maliyet hem de füzenin çevreye verebileceği hasarlar açısından (şarapnel) çok kullanışlı olmayacağını düşünmekteyim. Drone sistemlerine karşı Meteksan Savunma tarafından geliştirilen KAPAN, Roketsan tarafından geliştirilen ALKA veya ASELSAN tarafından geliştirilen İHTAR Anti-Drone sistemleri daha kullanışlı olacaklardır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Editör abi’ye hak veriyorum bu haber tamamen kontre espiyonaj bir haber 40.000 dolarlık bir füze ile 3-5 bin dolarlık bir drone vurmak abeste iştigal.Silahlı iha derseniz iş başka

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu