STM-500 Mini Denizaltı Pakistan’da Görücüye Çıkacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayiinin öncü firmalarından STM, Pakistan’da gerçekleştirilecek IDEAS 2022 fuarında; Türk mühendislerinin eserleri olan; askeri deniz platformlarını ve taktik mini İHA sistemlerini sergileyecek.

Yenilikçi ve milli çözümler geliştirerek, Türk savunma sanayinde önemli ihracat başarılarına imza atan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş, milli teknolojilerini ve kabiliyetlerini farklı coğrafyalarda sergilemeye devam ediyor. STM, Pakistan’ın Karaçi şehrinde 15-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek, Güney Asya’nın önemli savunma fuarlarından Uluslararası Savunma Fuarı ve Semineri IDEAS’a katılarak, milli teknolojilerini sergileyecek.

STM Banner

STM500 Denizaltısı Pakistan’da Sergilenecek

Türkiye’nin ilk milli fırkateyni TCG İSTANBUL (F-515)’un ana yüklenicisi olan STM, IDEAS-2022’de; İstif (İ) Sınıfı Fırkateyn, Pakistan Denizde İkmal Tankeri (PNFT) ve milli imkanlarla tasarlanan küçük boyutlu denizaltı STM500’ü katılımcıların beğenisine sunacak. Taktik mini İHA sistemleri alanında dünyada öncü ve rekabetçi platformlar üreten STM, Türkiye’nin ilk mini vurucu İHA’sı KARGU’nun yanı sıra milli gözcü İHA TOGAN ve sabit kanatlı vurucu İHA sistemi ALPAGU’yu Güney Asya ile buluşturacak.

Agosta 90B

STM, Pakistan Savunmasına Güç Veriyor

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“STM olarak özgün mühendislik çözümlerimizle, Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar 20’den fazla ülkede iş birlikleri, ihracat ve iş geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz. Başta Türk Donanmasını ve güvenlik güçlerimizi yenilikçi ve milli sistemlerle donatırken, elde ettiğimiz deneyim ve mühendislik kabiliyetini, dost ve kardeş ülkelerle paylaşıyoruz.

Dost ve kardeş ülke Pakistan’da bugüne kadar önemli projelere imza attık. Pakistan Donanması için tasarladığımız, Türkiye’nin yurt dışına yapmış olduğu en büyük tonajda askeri gemi inşa projesi Pakistan Denizde İkmal Gemisi PNS MOAWIN’i Karaçi’de inşa ederek 2018 yılında teslim ettik. Yine Pakistan’ın sahip olduğu Agosta 90B Sınıfı Denizaltıların modernizasyonunda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Projede ilk denizaltıyı teslim ettik ve diğer iki denizaltının modernizasyon çalışmalarını devam ettiriyoruz.

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen ilk JINNAH Sınıfı MİLGEM Korveti, bugün düzenlenen resmi törenle denize indirildi.

Bu proje ile Türkiye’de ilk kez yabancı bir ülkenin denizaltı modernizasyon projesinde ana yüklenici olarak STM imzamızı atmış olduk. Başarılı bir şekilde yürüttüğümüz bu projeler sayesinde, Türkiye tarafından üretilecek 4 adet Ada Sınıfı Korvet Projesinde de ana tahrik sisteminin tedariki ve entegrasyonuna yönelik mühendislik kabiliyetiyle görev alıyoruz. Pakistan’ın savunmasının gücüne güç katmak için yeni iş birliklerine ve ortak çalışmalara imza atmak istiyoruz. Yenilikçi ve milli platformlarımızı IDEAS’ta sergileyeceğimiz için heyecanlıyız.”

PAKİSTAN IDEAS 2022

Tarih: 15-18 Kasım 2022

Yer:  Karachi Expo Centre / Pakistan

Salon: 1 Stand No: A22

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan ve STM’den ALPAGUT Geliyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu