STM Genel Müdürü GÜLERYÜZ’den ‘uçak gemisi’ açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

STM Genel Müdürü Özgür GÜLERYÜZ, konuk olduğu Bloomberg HT yayını esnasında uçak gemisi özelinde açıklamalarda bulundu.

Gelen soruyu yanıtlayan Güleryüz: “Başta Akdeniz’deki sıkıntılardan dolayı, Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları ve talepleri sürekli güncellenmekte. Uçak Gemisi üretimi de son zamanlarda gündemde.

STM Banner

Bu anlamda STM olarak SSB ile uçak gemisi yapımı Türkiye’de nasıl gerçekleşebilir, dünya çapında hangi tipte nasıl gemiler vardır, bu tür gemilerden kalkabilen platformlar nelerdir gibi birçok detaylı analiz çalışması yürütülmekte.

Talep olması durumunda, Türkiye Askeri Denizcilik Ekosistemi olarak bu ürünün üretimini yapma konusunda herhangi bir tereddütümüz bulunmuyor.” ifadelerinde bulundu.

“Böyle bir projenin tahmini üretim takvimi nasıl olur?” şeklindeki ikinci bir soruyu yanıtlayan GÜLERYÜZ, “Askeri deniz platformlarının çok kısa sürelerde üretimini gerçekleştirmek mümkün değil. Bir Korvet için ortalama 4 yılda teslimat yapılabilmekte. Uçak gemisi söz konusu olduğunda ise biraz daha üstü takvimler olması mümkün.” dedi.

Dünyanın en büyük 100 savunma sanayii şirketi arasında bulunan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., askeri denizcilik alanında da önemli çalışmalara imza atıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

6 Yorum

 1. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete. Nereden çıktı bu uçak gemisi konusu yeniden? Sayın Güleryüz korvet için dört sene demiş, gerisini kibarlıktan söylememiş. Tevazuyu bir kerelik elden bırakırsam,kim ne derse desin, bizim şu aşamada uçak gemisine ne paramız yeter, ne de ihtiyacımız var. Bu heves ekonomimizi daha da batırır. Bu ” hele bizde de bir iki tane bulunsun, çok mu görüyorsun ? ” yollu yorumları gerektirmeyecek kadar ciddi bir konu. Sanayicinin ağzının sulanması,politikacının millete gaz vermesi, hadi normal o da. Peki aklı başında hesap yapabilen insanlar nerede ? o muhayyel platformu kullanacak denizciler neden tek laf etmezler ? Vatan sevgisi bu mudur ?Sütre geriside tam siper! İnşallah konu sadece algı mühendisliğinden ibarettir. Keşke meşhur fetöcü ve büyük filozofumuz Hakan Şükür milletvekili iken dediği gibi “ben bilmem, büyüklerim bilir” diyebilsem. Cahilliğin bile tahsil gerektirdiğini çok kişi zaten bilir. Bilgi sahibi olmadan ilgi sahibi olmak burada geçerli olmamalı. Yazıktır, günahtır !!!

  1. Türkiye; eskisi gibi bölgesinden çıkmayan, sadece iç meselelerle uğraşan bir ülke konumundan çıkarak, kendi coğrafyasında aktif olarak askeri güç bulunduran, uzak noktalara dahi giden bir ülke konumuna geldi. Uçak gemisi artık bir zorunluluktur. Tek mesele gemi üzerinde barındırılacak uçak’ın ne olacağı olmalıdır. Boşyere günahtır, yazıktır demenin anlamı yok. Küçük düşünen küçük kalır.

  2. Ahmak …!!!
   Kıymeti kendinden menkul “troll” mustafa … !!!
   “Tevazuyu bir kerelik elden bırak”mışsın … ;-))
   Lütfetmişsin … ;-))
   Breh breh breh … !!!
   Tevazuyu hak edecek sen kimsin ki … !!! … ;-))
   Bir ülkenin kendi gemisini imal ederek ekonomisini batırması ancak senin gibi ahmak tarafından savlanır … !!!!

 2. Abi senin de her şeye fikrin var, sakin ol biraz :) amerikanın 11 ağır sınıf toplam 20 tane varmış 1 tane bize çok değil.

 3. Beyefendi güzel açıklamış. Uçak gemisi öyle 4-5 yılda yapılacak bir şey değil. Ama 10 15 yıl sonra envantere girecek bir gemiyi düşünürsek gayet mantıklı

 4. Sanırım “Mustafa Özülker”,
  “at izini, it izine karıştırmak” ile görevlendirilmiş bir “troll”,
  ya da şizofren … !!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu