İ Sınıfı Fırkateynde hedef yıl sonu

Roketsan-ATMACA-Banner

STM Genel Müdürü Murat İKİNCİ, STM ThinkTech tarafından düzenlenen panel esnasında, MİLGEM İSTİF (İ) Sınıfı Fırakteyn projesine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Murat İKİNCİ tarafından yapılan açıklamada, “Aslında şuanda bizim deniz ve otonom sistemler projelerimizde, çok ciddi bir aksaklık yok. Özellikle İ Sınıfı Fırkateyn’lerden bahsetmek istiyorum. İ Sınıfı Fırkateyn, MİLGEM ADA Sınıfı Korvetlerin yaklaşık 15 metre uzun olan versiyonu ve üzerinde ciddi silah sistemlerini barındıran bir platform.

STM Banner

MİLGEM Projesinin ilk dört gemisi, başarıyla Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi ve şu anda Doğu Akdeniz başta olmak üzere birçok bölgede başarıyla görevlerini yerine getiriyorlar. Bu, bizim savunma sanayiimiz açısından çok önemli bir unsur. Çünkü MİLGEM projesi, STM ile birlikte ASELSAN’ın, Roketsan’ın, HAVELSAN’ın ve birçok alt yüklenici şirketin katkılarıyla ortaya çıkmış bir proje. Türk savunma sanayiinin aslında gelmiş olduğu noktayı ifade etme açısından da tam bir iyi örnek diye düşünebiliriz.

MİLGEM Projesinin devamı niteliğimde olan dört gemimiz, “İ Sınıfı Fırkateyn” olarak üretilecek. İ Sınıfının ilk versiyonu olan gemimizin de inşası, halen STM ana sorumluluğunda birçok firmamızın katılımıyla İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda devam ediyor. Burada bir aksaklık yok, bir gecikme yok. Aksine biz şu anda Doğu Akdeniz’deki durumu dikkate alarak, İ Sınıfı Fırkateynin planlanandan önce Silahlı Kuvvetlerimize teslim edilebilmesi için büyük bir çaba ve gayret içerisindeyiz. İlk İ Sınıfı Fırkateyni, 2020 yılının sonunda denize indirmeyi planlıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Önerilen İçerik:

https://www.savunmasanayist.com/milgem-i-sinifi-firkateyn-projesi/

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu