T629 Taarruz Helikopteri

Roketsan-ATMACA-Banner

T-629, T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri Projesi’nden elde edilen tecrübe ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen bir taarruz helikopteridir.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin öz kaynaklarıyla geliştirilen T-629 Taarruz Helikopteri’nin “Kavramsal Tasarım Başlangıcı”, 14 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir. T-629’un tasarım faaliyetlerinin, çok büyük ölçüde tamamlandığı bilinmektedir.

STM Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından halihazırda yürütülen üç taarruz helikopteri projesinden bir tanesi olan T-629 sayesinde, Türkiye, beş tonluk T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile on tonluk Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri arasında bir ara platforma sahip olacaktır. Azami altı ton ağırlığında olacağı bilinen T-629 Taarruz Helikopteri, T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile benzer bir dış görünüşe sahip olacaktır. T-129 ATAK’tan bir ton daha ağır olan T-629, daha fazla mühimmat – özellikle 20mm’lik top mühimmatı – ve sensör kapasitesine sahip olacaktır.

t629 taarruz helikopteri
Fotoğraf: AA

Uçuş testlerinin 2021 yılında başlaması planlanan T-629 Taarruz Helikopteri’nin, GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri ile ortak sistemleri kullanacağı bilinmektedir. 2022 yılı sonrası Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlanan T629 Taarruz Helikopteri’nin birebir ölçülü maketi yani mock-up’ı, ilk defa Haziran 2020’de görücüye çıkmıştır.

Önerilen İçerik:

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. T629 Attack Helicopter equivalent to bell 360 invictus, dispatching stm alpagu drones capability could be added to the helicopter.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu