Pakistan Agosta 90B Denizaltı Modernizasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Agosta 90B Sınıfı Denizaltıların modernizasyon faaliyetleri, STM tarafından gerçekleştirilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin denizaltı gibi stratejik ve ileri teknoloji gerektiren bir platform kapsamında yapılan ilk mühendislik ihracatı olma özelliği taşıyan Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait AGOSTA 90B sınıfı denizaltıların modernizasyonu, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ana yükleniciliğinde gerçekleştirilmektedir.

STM Banner

Pakistan Deniz Kuvvetlerinin envanterinde yer alan Fransız yapımı AGOSTA 90 B sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonu amacıyla; biri kesin, ikisi opsiyonlu üç denizaltının modernizasyonunu içeren anlaşma; Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ile STM arasında 22 Haziran 2016 tarihinde Rawalpindi/Pakistan’da imzalanmıştır.

Modernizasyon kapsamını; Atış Kontrol Sistemi, Sonar Suit, Elektronik Harp Sistemi, Radar ve Periskop Sisteminin (Seyir ve Hücum) değiştirilmesi oluşturmaktadır. Ana yüklenici olarak STM tarafından entegrasyon tasarımı, ilgili dokümanların hazırlanması, entegrasyon faaliyetleri, test ve tecrübeler ile birlikte Entegre Lojistik Destek hizmetlerinin verilmesi sağlanmaktadır. Proje, Pakistan’da realize edilmekte olup tüm işçilik PN Dockyard tarafından sağlanmaktadır.

AGOSTA 90B

Proje çerçevesine HAVELSAN ve ASELSAN gibi yerli firmaların sistemleri de modernizasyon sürecinde dolaylı yoldan ihraç edilmektedir.

Projede, STM tarafından yabancı ve yerli firmalarca sağlanacak çeşitli sistemlerin “sistem-sistem” ve “platform-sistem” entegrasyonları sağlanarak, denizaltının en kritik yapısı olan basınca dayanıklı tekne (mukavim tekne) üzerinde de modifikasyon gerçekleştirilmektedir.

Proje, 27 Şubat 2018 tarihinde imzalanan kontrat ile opsiyonlu 2. denizaltının da kapsama alınmasıyla genişletilmiştir.

Pakistan Agosta 90B Denizaltı Modernizasyonu Programı’nın bir başka önemi ise STM’nin bu ihaleyi, denizaltıların üreticisi olan Fransız firmaya karşı kazanmış olmasıdır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu