STM: “Şimdi sıra, MİLDEN’i yapmakta”

Roketsan-ÇAKIR-Banner

STM Deniz Projeleri Direktörü Mehmet Selahattin DENİZ; “STM ile 1e1 Cevaplar” isimli programda, STM’nin denizaltı projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Dünya’nın En Büyük 100 Savunma Sanayii Şirketi arasında bulunan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’de deniz projelerinden sorumlu direktör olarak görev yapan DENİZ, “2005 yılında, merhum Amiral Savaş ONUR’un da liderliğinde direktörlüğümüz tesis edildi ve dört kişiydi. Şu an 300’e yakın beyaz yakalı mühendis arkadaşımızla çalışıyoruz. Bize 2009 yılında, devletimizin verdiği bir hedef vardı; denizaltı dizayn yeteneği kazanmak. Biz 2009 yılından bu yana bir çok denizaltı projesinde, yurtdışında da projelere ortak olarak bu kabiliyetimizi geliştirdik. STM olarak, klasik denizaltı için 150 tondan 3000 tona kadar her türlü denizaltıyı dizayn edecek ve inşasına destek verecek konumdayız. Şimdi sıra, Türkiye’de Milli Denizaltı (MİLDEN)‘yı yapmaya geldi. Bu konuda, Tersaneler Genel Müdürlüğü’ne bağlı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’ndaki Deniz Kuvvetleri’nin seçkin mühendislerinden oluşan bir ofis kuruldu. Biz; STM, Deniz Kuvvetleri ve sektörün buna katkı sağlayacak bütün elemanları ile MİLDEN’i 2023 yılına kadar tamamlamayı planlıyoruz.

STM buraya ulaşırken ne yaptı? Türki Deniz Kuvvetleri’nin Ay Sınıfı Denizaltı’larının modernizasyonları vardı. Bunları gerçekleştirdik. Halen, Preveze Sınıfı Denizaltı’ların Yarı Ömür Modernizasyonu (YÖM)’nu yapıyoruz. Bu tecrübelerle biz, Pakistan’ın Agosta Sınıfı Denizaltı’larının yarı ömür modernizasyonlarını aldık. Çok kapsamlıdır; sensör, komuta kontrol sistemi, silah vs. Yeni Tip Denizaltı’da ise hem dizayn hem de yerliliği artıracak arayışlar içerisindeyiz. Bunların, 6 adet denizaltıya her evrede artacak şekilde yansımasını sağlamaya çalışıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

 Video: 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu