STM World Drone Cup’ta 5 Türk!

Roketsan-ATMACA-Banner

17-22 Eylül 2019 tarihileri arasında İstanbul Atatürk Havaalanında düzenlenen TEKONOFEST-2019 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 1.720.000 kişilik rekor katılım ile geçtiğimiz gün sona erdi.

Festival kapsamında düzenlenen en kapsamlı etkinliklerden olan World Drone Cup; mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarındaki çözümleriyle savunma sektöründe öncü bir rol üstlenen STM yürütücülüğünde düzenlendi. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda TEKNOFEST-2019 kapsamında düzenlenen World Drone Cup’ta, 37 ülkeden 64 pilot kıyasıya yarıştı. 1. pist günü olan 17 Eylül’de başlayan ve beş Türk pilotun da yer aldığı yarışlar, 22 Eylül Pazar günü kupa töreniyle son buldu. STM’nin yürütücülüğünü üstlendiği World Drone Cup’ın etkinlik alanında, ziyaretçiler yarışları izleyerek yarışmacıların heyecanlarına ortak oldular. Bunun yanı sıra, dron pilotu olmanın nasıl bir deneyim olduğunu merak eden gençler ise STM standındaki World Drone Cup simülasyon oyununda yarışma fırsatı yakaladılar ve sürpriz hediyeler kazandılar.

STM Banner

STM World Drone Cup ile ilgili olarak SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda bulunan STM Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer KORKUT, “STM World Drone Cup, aslında TEKNOFEST bünyesinde düzenlenen uluslararası bir yarışma. STM olarak biz bu yıl, World Drone Cup’ın yürütücüsüyüz.

Bizim, aslında otonom sistemler grubunun ana faaliyet alanlarından bir tanesi de drone sistemleri. STM olarak, kamikaze ve keşif/gözetleme amaçlı “Otonom Mini Drone Sistemleri” üretiyoruz. Dolayısıyla World Drone Cup, bizim faaliyet alanımız ile doğrudan örtüşüyor. Ayrıca, bu yıl World Drone Cup’a 37 ülkeden 64 yarışmacı katılıyor ki bu yarışmacıların 5’i Türk. İkisi çok genç yarışmacılar. Biz burada beraber yürüttüğümüz çalışma neticesinde; Avustralya’dan Japonya’ya, Kore’den ABD’ye, Almanya’dan İtalya’ya dünyanın dört bir yanından gelen katılımcıların ciddi taktirleriyle ve beğenileriyle karşılaştık. Onlar gerçekten dallarında en iyi ve en hızlı yarışmacılar, uluslararası birçok yarışmaya katılıyorlar. Özellikle buraya gelip parkuru ve organizasyonu gördüklerinde, gerçekten bu zamana kadar katıldıkları en iyi uluslararası organizasyon olduklarını söylediler. Bu, bizi hem gururlandırdı hem de yaptığımız işin ne kadar doğru bir iş olduğunu kanıtladı. Hem TEKNOFEST’te olmaktan hem de bir teknoloji şirketi olarak World Drone Cup’ın yürütücüsü olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” ifadelerine yer verildi.

World Drone Cup’a katılan Türk yarışmacıların isimleri ise; Batu ERİLKUN (11), Atakan MERCİMEK (13), Erdem ÜSTÜNER (30), Özgür Can ÖZÇELİK (34) ve Can KÖSEL (43). Yarışmanın birincisi, Danimarkalı yarışmacı Dane Grace oldu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu