ABD’li senatörden Türkiye’ye yönelik F-35 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşmiş Milletler (BM) 74’üncü Genel Kurulu için New York’a intikal eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’li senatör Lindsey Graham ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme esnasında, Suriye’deki gelişmeler ile Müşterek Taarruz Uçağı F-35 programını ele aldıklarını belirten Graham, “Türkiye’nin, Suriye’nin bir arada tutulması noktasında, Suriye’nin kuzeydoğusunda IŞİD’e karşı ve Esed’in askeri olarak kazanmaması için sağladığı destek vazgeçilmezdir. En önemlisi ise Türkiye, İdlib’de yaşayan 4 milyon insanın katledilmesini engelliyor. Türkiye ile daha stratejik bir ilişki kurma noktasında umutluyum; ayrıca Türkiye’nin F-35 programına geri dönmesi ve belki serbest ticaret anlaşması yapılması oldukça önemli. Türkiye sadece Suriye değil, tüm bölge için çok önemli bir müttefiki” ifadelerine yer verdi.

STM Banner

F-35 Lightning II programının partner ülkesi ve ortak üretici konumunda olan Türkiye, 116 adet F-35 Lightning II almayı planlıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Nolur vermesinler şu F-35’leri. Nolur almayalım. Mmu’yu ve Hürjet gibi projeleri hızlandıralım. Şu anki envanter ve zamanla katılacaklar bizi ne kadar idare eder bilmiyorum ama tek çözüm F-35 değil, onu iyi biliyorum. Hakkımızda hayırlısı olsun inşallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu