STM’nin Otonom İHA’ları

Roketsan-ATMACA-Banner

Tunahan AKKOYUN / SavunmaSanayiST.com – Veri iletişiminin olmadığı muharebe sahalarında sürü halinde veya tek başına, sahip olduğu yapay zeka uygulamaları ve kendi kendine öğrenme algoritmalarıyla ise otonom olarak görev yapabilecek insansız platformlar geliştiren STM; sabit ve döner kanatlı taşınabilir akıllı mühimmat sistemleri ile yüksek performanslı bir ürün yelpazesi sunuyor.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. STM, yıl sonuna kadar ise Sabit Kanatlı Vurucu İHA ALPAGU’yu teslim etmeyi amaçlıyor.

STM Banner

KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA

KARGU; asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere TEK-ER tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, döner kanatlı ve tali zararları en az olacak şekilde otonom hassas vuruş yapan Vurucu İHA Sistemi’dir.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan ve farklı harp başlığı seçenekleri bulunan KARGU; asimetrik terör operasyonlarında ve asimetrik savaşlarda, özellikle tehdit açısından riskli bölgelere askerlerin girmeden, o bölgedeki tehditlerin algılanıp bertaraf edilmelerini sağlamakta ve sahadaki personel tarafından kolaylıkla kullanılabilmektedir.

KARGU Vurucu İHA

Teknik Özellikler

Menzil: 5 km
Görev Süresi: 30 dakika
Görev Irtifası: 500 metre
Azami Irtifa: 2.800 metre (MSL)
En Yüksek Hız: 72 km/saat
Ölçüler: 600mm x 600mm x 430mm
Ağırlık: 7.060 gram
Sıcaklık: -20 / + 50 °C

ALPAGU

ALPAGU Sabit Kanatlı Vurucu İHA

ALPAGU Taşınabilir Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi, kara unsurları için taktik seviyede hem keşif ve gözetleme, hem de görüş hattı dışında kalan hedefleri yüksek isabetle vurmak için tasarlanmış, tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile görev yapabilen sabit kanatlı taşınabilir bir akıllı mühimmat sistemidir.

ALPAGU, gömülü ve gerçek zamanlı görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmaları yardımıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı gece-gündüz etkin olarak kullanılabilmektedir.

Teknik Özellikler

Menzil: 5 km
Görev Süresi: 10 dakika
Görev Irtifası: 400 ft (AGL)
Seyir Hızı: 50 knot
Maksimum Hız: 65 knot
Ağırlık: 1.9 kg
Sıcaklık: -20 / + 50 °C
Güç: LiPo Batarya
Hazırlık Süresi: Azami 1 dakika

TOGAN-(2)

TOGAN Döner Kanatlı İHA

KARGU, asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere Tek-Er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, döner kanatlı milli vurucu İHA çözümüdür. TOGAN, derin öğrenme algoritmalarıyla desteklenen sabit veya hareketli nesnelere karşı takip yeteneği ve otomatik görev değişim kabiliyetiyle taktik keşif ve gözetleme görevlerinde etkin şekilde kullanılabilmektedir.

Teknik Özellikler

Menzil: 5 km
Görev Süresi: 50 dakika
Görev Irtifası: 400 metre (AGL)
Azami Irtifa: 3.300 metre (MSL)
En Yüksek Hız: 72 km/saat
Ölçüler: 780mm (rotordan rotora)
Ağırlık: < 7.000 gram
Sıcaklık: -20 / + 50 °C
Güç: Li-ion Batarya
Hazırlık Süresi: 45 saniye

Ayrıca STM, Küresel Konumlama Sistemi Bağımsız Otonom Seyrüsefer Sistemi Geliştirilmesi (KERKES) Projesi kapsamında döner kanatlı (çok rotorlu) ve sabit kanatlı İHA’ların GPS olmayan ortamlarda görev gerçekleştirmesi için çalışmalarına devam etmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu