Türk Tipi Hücumbot’un tasarımı paylaşıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Tipi Hücumbot Projesi kapsamında çalışmalar devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı, Türk Tipi Hücumbot’un güncel tasarımını paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Türk Tipi Hücumbot Projesi kapsamında, 31 Ağustos 2020 tarihinde SSB ile STM arasında ‘Türk Tipi Hücumbot Projesi Dönem-1 Kontrat Tasarımı Sözleşmesi’ imzalanmıştı.

STM Banner

Türk Tipi Hücumbot Projesi ile ilgili olarak SavunmaSanayiST.com’a özel açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. DEMİR, “Başkanlığımız ile STM arasında Tasarım Sözleşmesi imzalanan Türk Tipi Hücumbot Projemiz, donanmamızın gücüne güç katacak. Türk Tipi Hücumbotlar etkin manevra kabiliyeti, yüksek vuruş gücü ve taşıyacağı milli sistemlerle denizlerimizdeki menfaatlerimizin korunmasına katkı sağlayacak.” İfadelerinde bulunmuştu.

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Tipi Hücumbot Projesi’ne ilişkin güncel bir fotoğrafı paylaştı. Paylaşılan fotoğrafta Türk Tipi Hücumbot’un; kıç tarafında hava hedeflerine karşı RAM muadili Nokta Hava Savunma Füze Sistemi’ne, 8 adet ATMACA Gemisavar Füzesi’ne; 76mm Ana Batarya Topu’na, 1 adet 120km menzilli AKR-D Atış Kontrol Radarı’na, 1 adet ALPER Seyir Radarı’na ve çeşitli ilave sensör sistemlerine sahip olacağı görüldü.

hücumbot

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; halihazırda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, 4 ayrı sınıfta toplamda 18 adet hücumbot bulunuyor. Türk Tipi Hücumbot Projesi kapsamında inşa edilecek hücumbotların en temel farkları, hava savunma harbi kabiliyetine sahip olacak olmalıdır. Bu amaçla Roketsan LEVENT; ASELSAN ise GÖKDENİZ-ER adlı ürünleri geliştiriyorlar. Ayrıca Türk Tipi Hücumbot Projesi kapsamında inşa edilecek gemilerin bütün silah ve sensör sistemleri, milli olacak.

Türk Tipi Hücumbot Projesi Program Takvimi

‘Türk Tipi Hücumbot Projesi Dönem-1 Kontrat Tasarımı Sözleşmesi’ doğrultusunda gerçekleştirilecek; 

  • Sistem İsterleri Tanımlama Aşaması,
  • Kavramsal Tarım Aşaması,
  • Ön Tasarım Aşaması,
  • Kontrat Tasarım Aşaması faaliyetlerinin 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktaydı.

Şu anda, ‘Prototip Gemi İnşa’ aşamasına geçildiği tahmin ediliyor. Prototip geminin inşasının ardından proje, devam gemilerinin üretimiyle devam edecek. Türk Tipi Hücumbot Projesi kapsamında, 1’i prototip olmak üzere toplamda 10 hücumbotun inşa edileceği öngörülüyor.

Kılıç-II Sınıfı Hücumbot/P 333 (Tufan)
Kılıç-II Sınıfı Hücumbot/P 333 (Tufan)

Türk Donanması’nın Hücumbot Envanteri

 

Halihazırda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, 4 ayrı sınıfta toplamda 18 adet hücumbot bulunuyor. Donanma’nın en modern hücumbotlarını, 9 adet KILIÇ Sınıfı Hücumbot oluşturuyor. YILDIZ Sınıfı (2), RÜZGAR Sınıfı (4) ve DOĞAN Sınıfı (3) hücumbotların ise aşamalı olarak envanterden çıkartılmaları planlanıyor. Hatta bazıları için bu süreç başlatıldı.

Geliştirme süreçleri devam eden Türk Tipi Hücumbotlar ise envanterden çıkartılacak bu platformların yerlerini alacaklar.

 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu