Suriye’ye Anti-İHA Sistemi konuşlandırıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu devletinin savunma sanayii ihracatından sorumlu kuruluşu Rosoboronexport, Abu Dabi’de gerçekleştirilen IDEX 2021 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı esnasında Anti-Dron Sistemi’ni sergiledi.

Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) sistemlerinin Suriye, Libya ve Azerbaycan topraklarında sergilediği başarılı performansların ardından Anti-Dron Sistemlerine yatırım yapan Rusya, bahsi geçen Anti-Dron Sistemi’nin hem elektronik harp hem de hava savunma füze sistemlerinin bir yapıda birleştirilmesiyle oluşturulduğunu açıkladı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre söz konusu sistem; İHA sistemlerini imha etmek için elektronik harp sistemleri ile kısa menzilli hava savunma füze sistemlerini, tespit etmek için ise radar sistemlerini bünyesinde barındırıyor. Sistemde hava savunma füze sistemi olarak; Pantsir-S1M, Tor ve/veya Verba ile Igla-S tipi sistemler kullanılabiliyor.

Rusya Savunma Bakanlığı’na (MoD) göre; sistem, Suriye’deki Rus askeri üslerinde etkin bir şekilde kullanıldı ve burada tüm teröristlerin insansız hava araçları kullanılan saldırıları başarıyla püskürtüldü.

Hatırlanacağı üzere Suriye’deki muhalif unsurlar, daha önce Hmeymim Hava Üssü’ne sabit kanatlı Kamikaze Dron Sistemleri ile saldırılar düzenlemiş ve birçok Rus askeri hava aracı hasar görmüştü. Söz konusu sistemin bu tarz saldırılarda kullanılan dron sistemlerine karşı geliştirildiği ancak menzili içerisindeki diğer büyük yapıdaki sistemlere de etkili olabileceği iddia ediliyor.

Ermenistan Tank

SATCOM kullanan S/İHA sistemleri ise bu tür entegre Anti-Dron sistemlerinde bulunan elektronik harp ekipmanlarına karşı daha dayanıklı bir yapıya sahipler. Türkiye hem ANKA hem de Bayraktar TB2 tipi S/İHA’larına SatCom entegre etti.

Türk yapımı insansız hava araçları; Suriye, Libya ve özellikle Azerbaycan topraklarında bulunan Karabağ’da, birçok Rus hava savunma füze sistemi ile bunlara ilişkin alt sistemlerini imha etmişti.

Önerilen İçerik: Ermenistan’a ait roket sisteminin MAM-L ile vurulma anı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu