Suudi Arabistan’dan yeni Black Hawk siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Bir Lockheed Martin şirketi olan Sikorsky, Suudi Arabistan Krallığı’na 25 adet Black Hawk helikopteri teslim etmek amacıyla 100 milyon dolarlık ihaleyi kazandı.

Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları’nı desteklemek amacıyla özelleştirilmiş 25 adet Black Hawk Genel Maksat Helikopteri’nin tedarikini içeren sözleşme kapsamındaki çalışmalar, Sikorsky tarafından Ekim 2024’te tamamlanacak.

STM Banner

2017’de Sikorsky, Suudi Arabistan Krallığı’na 257 adet Black Hawk üretmek için 3,8 milyar dolarlık ihale kazanmıştı. Ayrıca Suudi Arabistan bu anlaşmaya ek olarak, 17 adet UH-60 helikopteri tedarik etmek amacıyla 2018 yılında 200 milyon dolarlık bir sözleşme daha imzalamıştı. Çarşamba günü açıklanan yeni sözleşmeye göre ise Arabistan, 25 adet helikopter daha temin edecek. Bu helikopterler, Suudi Arabistan Kraliyet Kara Kuvvetleri’ne bağlı olan Özel Kuvvetler ve Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları’na teslim edilecek.

Beyaz Saray Ocak ayında, Suudi Arabistan ile yapılan mühimmat ve seyir füzeleri başta olmak üzere 31 milyar dolar değerindeki anlaşmaları iptal etmişti. Anlaşmaya karşı çıkanlar, Suudi Arabistan’ı Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en kötü insani felaketlerinden biri olarak nitelendirilen Yemen Savaşı’na dahil olduğu için eleştirmekte.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ HÜRKUŞ-C’den Roketsan MAM-L atışı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu