Romanya’ya yönelik F-16 teslimatları tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Romanya’nın Portekiz’den ikinci el olarak satın aldığı son Lockheed Martin üretimi F-16 Fighting Falcon savaş uçağı; 25 Mart’ta, Doğu Avrupa ülkesi olan Romanya’ya teslim edildi.

NATO Müttefik Hava Komutanlığı, 17. uçağın Romanya’daki Borcea Hava Üssü’ne teslim edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre; Romanya’nın, 2016 yılında 12 adet F-16AM/BM Block 15 avcı uçağı (dokuz tek koltuklu ve üç çift koltuklu) satın alımıyla başlattığı ve ardından bu sayıyı 17’ye tamamlamak için 130 milyon Avro bedelle beş adet daha F-16 (dört tek koltuklu ve bir çift koltuklu) siparişi ile devam eden alım serüveni tamamlandı.

STM Banner

Uçakların aktif olarak ilk işletim kapasitesi (IOC) Mart 2019’da ilan edilmişti. Ayrıca, ABD’den iki filo daha oluşturmak için 36 ila 48 uçaklık bir F-16 alım izni bekleniyor.

Romanya, Varşova Paktı döneminden kalma MiG-21 avcı uçaklarının yerine F-16 satın aldı ve daha sonra bu uçaklar İsrail tarafından Lancer standardına yükseltildi. Romanya yeni envanterini oluştururken, Karadeniz’de Mihail Kogalniceanu Hava Üssü’nde bulunan Romanya’lı pilotlar NATO tarafından eğitiliyor. Bu eğitim misyonu, eskiyen Varşova Paktı dönemi MiG-29 savaş uçaklarını F-16 ile değiştirme sürecine başlayan için Bulgar hava sahasını da kapsıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Zircon Füzesi’nin uçuş testleri tamamlandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu