Suudi Arabistan ve ABD’den THAAD siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünyanın en büyük savunma sanayii şirketi ve Pentagon’un bir numaralı silah tedarikçisi olan Lockheed Martin, THAAD Sistemi ile ilgili yeni bir sipariş aldı.

ABD Füze Savunma Ajansı’ndan edinilen bilgiye göre Lockheed Martin, Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi tedariki ile ilgili olarak, daha önce imzalanmış olan bir sözleşmeye yönelik 932.836.737 dolar değerinde bir sözleşme değişikliği bedeli kazandı. Söz konusu sözleşme değişikliği bedeli kapsamında; ABD Hükümeti (USG) ile yabancı askeri satış (FMS) yoluyla Suudi Arabistan Krallığı’na (KSA), THAAD Sistemi ve “Interceptor (Önleyici)” Füze teslim edileceği bildirildi.

STM Banner

Yapılan sözleşme değişikliği ile sözleşmenin toplam bedeli 6 milyar 299 milyon 784 bin 537 dolara yükseldi. Sözleşme kapsamında teslimat faaliyetlerinin 1 Nisan 2026’ya kadar tamamlanması planlanıyor.

thaad füzesi, thaad hava savunma sistemi, thaad hss, thaad füze, Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi

THAAD Balistik Füze Savunma Sistemi

Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi, ABD’li Lockheed Martin şirketi tarafından balistik füzelerin imhası için geliştirilmiştir. 200km+ menzile ve 150km irtifaya kadar balistik füze imhası yapabilen Anti-Balistik Füze Sistemi, balistik füzelerin tespiti için AN/TPY-2 Radarını kullanmaktadır. Her bir THAAD Füze Fırlatma Aracı, 8 adet “Interceptor” füzesi taşıyabilmektedir.

THAAD halihazırda ABD, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan Orduları envanterinde bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu