Suudi Arabistan’a balistik füze saldırısı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yemenli Husiler, Suudi Arabistan güney bölgesinde bulunan Jizan şehrindeki petrol tesisine, balistik füzeler ve kamikaze İHA’lar aracılığı ile saldırıda bulundu.

Edinilen bilgiye göre Yemenli Husi direnişçileri, Suudi Arabistan’ın Jizan şehrinde bulunan Aramco tesislerine yönelik balistik füze ve kamikaze İHA saldırısında bulundu. Suudi Arabistan yönetimi, Patriot Hava Savunma Füze Sistemi aracılığı ile dört adet balistik füze ve altı adet kamikaze İHA’nın etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ancak Suudi yetkililer, söz konusu saldırısı esnasında herhangi bir hedefin vurulup vurulmadığı konusunda ise herhangi bir açıklama yapmadılar.

STM Banner

Houthi askeri sözcüsü Yahya Sarea, “Silahlı kuvvetlerimiz birçok sistem ile Khamis Mushait’teki askeri uçak, pilot konaklama tesisleri ve Patriot sistemlerini; Abha, Jizan ve Najran şehirlerinde ise diğer askeri hedefleri hedefledi” dedi.

İran tarafından da desteklenen Yemenli Husiler, uzun zamandır Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri ile savaş halinde. Bugüne kadar Husi balistik füze, kamikaze iha, seyir füzesi ve havadan havaya füze sistemlerinden devşirme yerden hava füze sistemleri (SAM), birçok Suudi hedefini imha etti. Aralarında F-15 ve Tornado savaş uçaklarının da bulunduğu bazı Suudi hava araçları vuruldu. Yemenli Husilerin en ses getiren saldırısı ise geçtiğimiz dönemde Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco’nun tesislerine yönelik saldırılardı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. İran Şahı da burnundan kıl aldırmazdı. Ülkesinin petrol gelirlerini de en modern silahların hazır paket
    adrese teslim alımına yatırır,kendisini dev aynasında görürdü. Bunlar da aynısını yapıyorlar ama bir avuç adamdan hala füze yiyorlar. Ne çok paraları var ki benim çenemi yoruyor. Para var ama akıl pek yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu