Suudi Arabistan’dan Navantia’ya Savaş Gemisi Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Suudi Arabistan ve GAMI, İspanyol Navantia şirketi ile 5 adet çok amaçlı savaş gemisi tedariki amacıyla bir mutabakat zaptı imzaladı.

İspanyol Navantia şirketi ile Suudi Savunma Bakanlığı ve Askeri Sanayiler Genel Otoritesi (GAMI) arasında, 5 adet çok amaçlı savaş gemisi tedariki için mutabakat zaptı imzalandı. Riyad’da yapılan imza törenine; Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Salman bin Abdulaziz ve İspanya Sanayi Bakanı Reyes Maroto Illera, Navantia Başkanı Ricardo Dominguez ve Suudi Donanması’ndan yetkililer katıldı.

STM Banner

Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu ile uyumlu olarak imzalanan anlaşma, Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri’nin hazırlık seviyesini yükseltmeyi amaçlıyor. Mutabakat Zaptı; askeri gemi yapımı, savaş sistemlerinin entegrasyonu ve gemi bakımı alanında %100’e kadar yerelleşmeyi teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu anlaşmayla birlikte Suudi Arabistan’ın savunma sektörünün, önemli bir teknolojik kazanım elde etmesi hedefleniyor.

2030 Vizyonu kapsamında Suudi Arabistan, 2030 yılına kadar askeri harcamalarının en az %50’lik kısmını yerli firmalara aktarmayı hedefliyor. Bu amaçla Suudi Savunma Bakanlığı, yabancı askeri alımlarında ortak üretim modeline gidiyor.

Suudi Arabistan-Al Jubail-Al Diriyah

Navantia, daha önce Sarawat Projesi kapsamında Suudi Arabistan’a 5 adet Al Jubail Sınıfı Korvet satışı gerçekleştirmişti. Söz konusu korvetlerden ilk ikisi olan HMS Jubail ile HMS Diriyah, halihazırda Suudi Donanması’nın envanterinde bulunuyor. Diğer üç korvetin üretim faaliyetleri ise devam ediyor.

Bugün imzalanan mutabakatta adı geçen ‘5 adet çok amaçlı savaş gemisi’nin de korvet veya firkateyn sınıfında olduğu tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Suudi Arabistan’dan AKINCI TİHA İlgisi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu