T-129 ATAK B2 ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T-129 ATAK B2 Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “ATAK’ın lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Yerlilik oranı daha da artan ATAK FAZ-2 helikopterlerini yapılacak detay testlerden sonra 2020 ortasından itibaren teslim etmeyi hedefliyoruz” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

TUSAŞ tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen ilk 9 adetlik T-129 ATAK Helikopteri, Erken Duhul (EDH) konfigürasyonundaydı. Bu helikopterlerin teslimatlarının ardından şu ana kadar Kara Kuvvetlerine ve Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edilen 44 adet T-129 ATAK Helikopteri ise FAZ-I / B1 konfigürasyonundaydı. 2020 yılından itibaren teslimatları başlayacak olan ATAK FAZ-II/B2’de, B1’de bulunmayan Radar İkaz Alıcı Sistem, Radyo Sinyal Karıştırıcısı vb. elektronik harp sistemleriyle 9681 V/UHF Yüksek Bant Telsiz bulunuyor. ATAK FAZ-2 konfigürasyonundan ise ilk aşamada 21 adet helikopteri teslim edilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Hayırlı olsun. Atak2 yide görmek nasip olur inşallah.

    Bu akşama doğru TAI nin önündeydim, tepemizden bir Atak geçti gitti sonra tekrar geri döndü, demek uçan o helikopter buymuş…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu