T-90 Suriye’de neden vuruldu? Aktif Koruma Sistemi neden çalışmadı?

Roketsan-ATMACA-Banner

Suriyeli muhalifler, ABD yapımı bir TOW füzesiyle Rus yapımı bir T-90 ana muharebe tankını vurmayı başarmıştı. Söz konusu tank, Suriye tarafından kullanılan eski bir T-90 modeliydi, füze ise eski bir TOW-2A telli füze gibi görünüyor. Suriyeli mürettebat, T-90’ın sadece ufak hasar görmesi ve Kontakt-5 patlayıcı reaktif zırhı sayesinde saldırıdan kurtuldu.

Nitekim, Rusya’nın Kontakt-5 ERA paketini geliştiren Çelik Araştırma Enstitüsü’ne göre, T-90 geri kazanıldı ve tamir için kendi Suriye tesisine yönlendirildi.

STM Banner

Güdümlü tank-savar füzesi TOW’un tankı ilk başta vurmasının sebeplerinden birinin, zayıf eğitimli Suriye mürettebatının T-90’ın kapağını kapatmadığını ve bunun da tankın Shtora elektro-optik sistemini devre dışı bıraktığı düşünülmektedir.

Shtora-1, güdümlü tanksavar füzelerin lazer işaretleyicisini ve lazer telemetrelerini bozmak için tasarlanmış, tanklar için kullanılan bir elektro-optik aktif koruma sistemidir.

Shtora-1 monte edilen Rus T-90’ında tipik bir IR jammer yayılımı görülebilir. Basitçe anlatmak gerekirse, kırmızı daireler füzelerin arkasındaki parlamayı taklit etmekte ve füzenin rotadan sapmasını sağlamakta.

Shtora-1, taretin dışına monte edilmiş bir dizi kaba ve ince çözünürlük sensörlerinden oluşan 0.65-1.6 mikron aralığında çalışan bir lazer uyarı cihazı kullanır.

Profesyonel bir Tank mürettebatının, aktif koruma sistemini devre dışı bırakacağını iyi bir şekilde bilerek bir savaş sırasında kapağı açık bırakmak gibi çaylakca hataları yapmaları mümkün değildir.

Ayrıca mürettebatın sağ salim çıkmasını sağlayan Kontakt-5 sisteminin tandem şarjlı tanksavar savaş başlıklarının etkinliğini %60 , RPG’lerin etkinliğini %90, kinetik enerji penetratörlerinin etkinliğini %20 azalttığını iddia ediyor.

Ruslar, Relikt’in Kontakt-5’in iki katı kadar etkili olduğunu ve tandem şarj başlıkları karşısında 1000 mm’den fazla haddelenmiş homojenize zırhın (RHA) eşdeğerini sunduğunu iddia ediyor. T-14 Armata, Malachit adlı daha gelişmiş bir çift katmanlı reaktif zırh paketine sahiptir.


Yazar: Hakan A.           Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu