T129 ATAK Filipin Hava Kuvvetleri’ne Kabul Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ tarafından üretilen iki adet T129 ATAK Taarruz Helikopteri, kabul testlerinin tamamlanmasına müteakiben Filipin Hava Kuvvetleri envanterine dahil edildi.

Filipinler ile Türkiye, 6 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri tedarikiyle ilgili olarak Aralık 2018’de bir mutabakat muhtırası imzalamıştı. İki ülke arasında imzalanan mutabakatın ardından başlayan zorlu ihracat süreci, bugün gururla sonuçlandı.

STM Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından Filipinler için üretilen ve geçtiğimiz ay Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet A400M Nakliye Uçağı ile Filipinler’e sevk edilen ilk 2 ATAK helikopteri, bugün düzenlenen törenle Filipin Hava Kuvvetleri envanterine dahil edildi. ATAK helikopterleri, Filipin Hava Kuvvetleri’nin kabul testi faaliyetlerini kusursuz olarak geçti.

ATAK ile birlikte Roketsan üretimi bazı füze sistemleri de Filipinler’e ihraç edildi.

TUSAŞ tarafından ikinci paket ATAK helikopteri satışı kapsamında Filipinler tarafına taslak fiyat teklifi verildi ve görüşmelere başlandı.

Filipinler ATAK Teslimat Töreni

Helikopterlerin teslimatı sebebiyle Filipinler’de düzenlenen törene; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TUSAŞ Genel Müdürü Temel KOTİL, Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ ve ASELSAN Genel Müdürü Haluk GÖRGÜN katılım sağladı.

Yaklaşık 280 milyon ABD Doları bedel ile 6 adet ATAK helikopterinin satışının gerçekleştirildiği Filipinler, Türkiye’nin ardından ATAK helikopterlerini kullanmaya başlayan ikinci ülke oldu. Filipinler’e bu yıl içerisinde 2, gelecek yıl da 2 olmak üzere toplam 4 adet ATAK helikopteri daha teslim edilecek. Anlaşma kapsamında Filipinler’in opsiyonu da bulunduğu biliniyor.

T129 ATAK Helikopteri

T129 ATAK; 500 adet 20 milimetrelik top mühimmatı, 16 adet Roketsan CİRİT Füzesi, 8 adet L-UMTAS veya UMTAS Füzesi, 8 adet Stinger Füzesi veya 76 adet 70 milimetrelik roketle teçhiz edilebilmektedir.

Helikopter gücünü, her biri 1.373 shp’lik iki adet LHTEC-CTS800-4A Turboşaft Motoru’ndan almaktadır. Azami 281 km/sa hıza ulaşabilen helikopter; 3 saat havada kalış süresine, 537 kilometre menzile ve 15.000ft irtifa tavanına sahiptir.

T129-ATAK

Filipinler’e ilaveten Türkiye, Pakistan ile de T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatına yönelik bir anlaşma imzalamıştır. Şu ana kadar 70 adetten fazla ATAK helikopteri üretilmiştir. T129 ATAK, halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Pakistan’a yönelik 30 adetlik T129 ATAK ihracatı ise ABD’nin motor konusundaki ihracat izinlerini henüz vermemesi sebebiyle beklemektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Savunma Sanayii İhracatı: Mart 2022


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu