T90-MA (Provy-3) tankı ve özellikleri

Roketsan-ATMACA-Banner

2017 yılında tanıtılan en yeni T90 varyantı olan T-90MA (Provy-3) tankı T-14 armata ile birlikte Rus kara kuvvetlerinin tanklarını tamamen yenilemek amacıyla bu yıl Rusya’nın elinde olan 400 adet T90-A tanklarına uygulanmaya başladı. T-14 tankının seri üretimi şimdilik Uralvagonzavod tarafından durduruldu. Yapılan açıklamalara göre öncelik olarak T90-MA (Provy-3) modernizasyonun ve T80-BVM modernizasyonun tamamlanmasının görüldüğü açıklandı. Rusya, yeni tankı (Armata) ile yaşadığı problemleri en aza indirgemek ve eskimeye başlayan tanklarını öncelikle modernize ederek  T-14 üretimine öyle geçmeyi planlıyor. Ayrıca Rusya 400 adetlik T90-MA yükseltmesinden sonra 1200-1600 adet T90-MA daha üretmek istiyor.

T-14 ile ilgili görsel sonucu

STM Banner

Yeni T90 modernizesini anlatmaya başlamadan önce Rus savaş doktrinlerine kısaca bir göz atalım. Rus uzmanlara göre delinemeyecek zırh yoktur ve tanklarını korumak için çok ağır zırhlar kullanmak yerine mühimmatları imha etmek ve mühimmatların deleceği mesafeyi arttırmayı tercih ediyorlar. Bunun bir diğer temel sebebi ise korumaları gereken çok fazla toprağa sahipler ve bunun için çok tank gerekiyor. Ayrıca tankları oldukça hızlı ve çevik olmalı ki lojistik ve ikmal problemi yaşamamaları gerekiyor. Tüm bu düşünceler bir araya geldiğinde çevik, yüksek ateş gücüne sahip, delinemez değil fakat uğraştıran, üretimi ve tamiri kolay olan tanklar ortaya çıkmaktadır.

T-90 ile ilgili görsel sonucu

T90-MA (Provy-3)

T90-MA tankı; yeni 2A82-1M topu, Relikt ERA’ları (dünyanın en iyi ERA’sı.), ARENA hard-kill aktif koruma sistemi, kule koruma çarkı, yeni Vacuum-1 APFSDS-T sabotu ile dikkat çekmete.

T90M hard-kill ile ilgili görsel sonucu

Hareket Kabiliyeti

1000 beygirlik V-92S2 dizel Uralvagonzavod üretimi motoru ile 46.5 ton ağırlığa sahip olan tankı maksimum 60 kilometre/saat hıza ulaştırabilmekte olup 550 kilometre menzile sahiptir. Ayrıca yan gövdeye sonradan eklenebilen yakıt tankları ile birlikte de menzilini 650 kilometreye çıkarabilmektedir. Manuel transmisyon sistemine sahip olan tankta 7 ileri – 1 geri vites bulunmakta. 21.5 hp/tonne güç bölü ağırlık oranına sahip olması da ne kadar çevik bir tank olduğunu bizlere göstermektedir.

Ä°lgili resim

Ateş Gücü

T90-MA tankı, yeni 2А82-1М topu ve Vacuum-1 APFSDS-T zırh delici seyreltilmiş uranyumdan yapılmış deliciye sahip sabot mühimmatı ile 2 kilometrede 1000mm delebilmektedir. L55 topu ve DM53A1 mühimmatı kullanan tanklar 1100mm delebilmekte olup Rusya bu yeni atılımı ile çok yakından takibe başlamıştır. Geçtiğimiz 10 seneye kadar Rus toplarının oldukça iyi olduğunu ve 125mm topların 120mm’ye oranla daha fazla delebilmesi gerektiğini fakat oldukça kalitesiz mühimmatların bu deliş gücünü 500-600mm’ye kadar düşürmesi Rus tanklarının en büyük problemlerinden birisi olmuştur fakat Rusya bu sorunu çözüme kavuşturmak için hem yeni top hemde yeni APFSDS-T sabot mühimmatı geliştirmiştir. Ayrıca Refleks (NATO kod adı AT-11 Sniper-B) güdümlü tanksavar mühimmatlarını da atabilmektedir. 43 adetlik 125mm mühimmata ve otomatik doldurucuya sahip olan T90MA tankı ayrıca 1250 adet mühimmata sahip olan PKT 7.62 makineli tüfeğe sahiptir. İlk defa T-14 Armata tankında gördüğümüz 12.7mm’lik otomatik kule silah sistemine de sahiptir. T90-MA tankı 5000 metrede hedef tespiti sağlayan gelişmiş bir çift eksenli top sabitleyici ve otomatik hedef izleyici sunan modern bir atış kontrol sistemi ile donatılmıştır.

Aktif Korunması

T90-MA (Provy-3) tankı temel olarak T-14 Armata tankında da kullanılan Afghanit  hard-kill sistemine benzer bir aktif koruma sistemi kullanmakta olup ilerleyen zamanlarda ihtiyaç halinde T-80 tankları için özel olarak tasarlanmış olan ARENA hard-kill aktif koruma sistemine de sahip olabilmektedir. İlk hard-kill aktif koruma sistemi olan Drozd sisteminin yaratıcıları tarafından geliştirilen ARENA hard-kill aktif koruma sisteminin geleceğin sistemlerine ilham kaynağı olması bekleniyor.

Pasif Korunması

T-90-MA tankı tıpkı diğer Rus tanklarında olduğu gibi NATO tanklarına oranla daha ince bir zırhla korunmaktadır. T90-MA Amerikan seyreltilmiş uranyum içerikli deliciye sahip sabotlarına karşı zırhında radyasyon astarı bulunmaktadır. T-90MA tankları gövdesindeki zırh; T90-A tanklarında olduğu gibi plastik ve radyasyon astarına sahip, nera odaklı, 4440 serisindeki çeliklerden oluşmaktadır. Taret yapısı A modernizasyonundaki beşgen yapı korunarak geliştirilmiş olmasına rağmen aynı zırh yapısına sahiptir.

Sahip olduğu ince zırh yapısının oluştubileceği korunma zaafiyetlerini ortadan kaldırmak için zırhı %68 eğime sahiptir ve mürettebatın tank içine sığabilmesi için gereken maksimum eğim değeri de %68’dir. Daha fazla açı mürettebata ayrılan yeri çok daha azaltacağından dolayı verilememektedir. Ruslar bu konuda sınırları zorlamıştır. T90-MA tankları sahip oldukları gelişmiş Relikt ERA’ları sayesinde 250mm’ye varabilen bir sabot direnci ve 650mm’ye varabilen HEAT direncine sahip olup tandem başlığa sahip olmayan kimyasal enerjili mühimmatları tamamen durdurabilmektedir. Tartışmasız dünyanın en iyi ERA’sı olarak kabul edilmektedir.

Ä°lgili resim

Özetle Rusya’nın ihracata kapatıp sadece kendisi için ürettiği T-90MA tankları, başarılı bir hard-kill aktif koruma sistemine sahiptir. İnce, hafif fakat yüksek eğime sahip zırhı ve reaktif zırhı ile tarette 1300mm’ye varan sabot ve 1400mm’ye varan HEAT efektifliğine sahiptir. 1300mm’lik sabot direnci gerçekten muazzam bir rakam olup bu rakama Relikt ERA’nın APFSDS kabuklarının etkinliğini% 50’den fazla azalttığından dolayı ulaşılabilmektedir. 1000mm’ye varabilen deliş gücü ile NATO tanklarını neredeyse yakalayabilen T90-MA tankları ayrıca sahip olduğu yüksek mobilitesi ile Doğu-Avrupa düzlükleri, bataklık Rus coğrafyası ve asimetrik harbin şiddetinin en fazla yaşandığı bölge olan ortadoğuda başarılı olabilmektedir.

Ä°lgili resim


Yazar: Yusuf Metin Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu