TCG Göksu ÇAFRAD ile ESSM atışı yapacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Helikopter pistine test amaçlı ASELSAN Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD) entegre edilen TCG Göksu (F-497) Fırkateyni, ÇAFRAD üzerinden ESSM Füzesi atışı gerçekleştirmek üzere Karadeniz’e açıldı.

Fotoğraflar: Zafer BUNA, Barış ÖZTÜRK

2020’li yılların ortasından itibaren Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlanan TF-2000 Hava Savunma Fırkateynleri (4) için ASELSAN tarafından geliştirilen Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD), kısa süre önce deniz testlerinin yapılması amacıyla TCG Göksu (F-497) Fırkateyninin helikopter pistine entegre edilmişti. TCG Göksu (F-497), ÇAFRAD üzerinden icra edilecek bir dizi test faaliyetleri için Karadeniz’e açıldı. TCG Göksu’nun testler esnasında ÇAFRAD üzerinden ESSM Füzesi atışı yapması da bekleniyor.

STM Banner

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) tarafından hazırlanan Stratejik Plana göre, Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD) ile 2018 yılı içerisinde atış/kontrol yeteneğine kazanılması planlanıyordu. ÇAFRAD programı, stratejik plana paralel olarak başarılı bir şekilde devam ediyor.

Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD) Projesi 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu