Tayland’dan 12 adet T-6C Texan II siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri, 12 adet T-6C Texan II Gelişmiş Eğitim Uçağı tedariki ile ilgili olarak ABD merkezli Textron Aviation Defense ile bir sözleşme imzaladı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu sözleşme, 162 milyon ABD Doları bedel ile 12 adet T-6C Texan II Gelişmiş Eğitim Uçağı’nı, pilotlar ile yer bakım ekibi için eğitim sistemlerini, görev planlama ve bilgi alma sistemini, yedek parça ve destek hizmetlerini kapsıyor.

STM Banner

Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri mensubu pilotların ve yer bakım ekibinin eğitim faaliyetlerinin, 2022 yılında Textron tesislerinde başlaması planlanıyor. Tayland’a T-6TH olarak adlandırılacak uçakların teslimatlarının ise 2022 ve 2023 başı gerçekleştirilmesi bekleniyor. Tayvan Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek 12 uçaktan ilk iki adedi deniz, kalan on adedi ise hava yoluyla nakledilecek.

Beechcraft Texan II

Bugüne kadar Beechcraft T-6 Texan II, yaklaşık 1.000 uçaktan oluşan küresel bir filoda 4,1 milyondan fazla uçuş saatini kaydetti. Her yıl 42 ülkeden 300’den fazla pilot, Kanada’daki NATO Uçuş Eğitimi programı, Teksas’taki Sheppard Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Euro NATO Ortak Jet Pilot Eğitim Programı (ENJJPT) ve ABD Hava Kuvvetleri Havacılık Liderlik Programı aracılığıyla T-6 eğitiminden mezun oluyor. 2.000’den fazla pilot; ABD Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Deniz Piyadeleri, ABD Ordusu ve Sahil Güvenlik’teki T-6 programlarından mezun olurken, 2.700’den fazla pilot da Yunan Hava Kuvvetleri, Arjantin Hava Kuvvetleri, Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri, Irak Hava Kuvvetleri, Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri, Meksika Donanması, Meksika Hava Kuvvetleri, Fas Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri’nde T-6 ile mezun oldu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu