ATMACA’nın yerli motorunun testleri tamamlandı!

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR başkanlığında düzenlenen Roketsan basın toplantısı esnasında, ATMACA Füzesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuldu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, ATMACA Gemisavar Füzesi’nde kullanılacak yerli motorun teslimatlarının tamamlandığını, motorun kalifiye olduğunu ve  seri üretimle ilgili çalışmaların devam edeceğini açıkladı. DEMİR; eldeki yabancı motorlar ile seri üretime başlanacağını, yerli motorun füze üzerindeki testlerinin de tamamlanmasının ardından 2021 yılında kullanıma alınacağını belirtti.

STM Banner

Ayrıca Başkan DEMİR; ATMACA’nın yeni bir teste daha tabi tutulduğunu ve bu testin, sondan bir önceki test faaliyeti olduğunu da basın mensuplarıyla paylaştı. Başkan DEMİR, ATMACA’nın muadillerine göre daha üstün özelliklerine sahip olduğunu vurguladı.

Roketsan tarafından milli ve azami oranda yerli imkanlarla geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın “Gemisavar Güdümlü Füze” ihtiyacının giderilmesini sağlayacaktır. ATMACA, yaklaşık 250 kilometre menzili ile öne çıkmaktadır.

ATMACA Gemisavar Füzesi’ne, KALE ArGe tarafından geliştirilen KTJ-3200 Turbojet Motoru güç verecektir.

KTJ-3200 Turbojet Motor

TÜBİTAK-SAGE ve Roketsan tarafından geliştirilen SOM ile ATMACA Füzeleri’nin üretiminde kullanılacak olan motora ait alt sistemlerinin tasarımı, üretimi, testlerinin yapılması, teknoloji gösteriminin gerçekleştirilmesi, eğitim ve bakımı ile Teknik Veri Paketi (TVP) hazırlanmasını kapsayan “Turbojet Motor Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, Kale Arge tarafından 2013 yılında geliştirime faaliyetlerine başlanan KTJ-3200 turbojet motoru, halihazırda SOM ve ATMACA Füzelerinin üretiminde kullanılan ve Fransa’dan tedarik edilen TR-40 Turbojet Motorunun yerini alacak.


Katnak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu