Tayvan savaş uçakları havada çarpıştı!

Roketsan-ATMACA-Banner

Tayvan Hava Kuvvetleri’ne bağlı iki F-5E savaş uçağının havada çarpışması sonucunda uçaklardan birinin pilotu hayatını kaybetti, diğeri ise kayıp.

Öğle saatlerinde Tayvan’ın doğusunda bulunan Taitung Hava Üssü’nden rutin eğitim faaliyeti için havalanan 4 adet F-5E savaş uçağından ikisi, havada çarpışmaları sonucunda radardan kayboldu. Tayvanlı yetkililere göre; Pingtung şehrinin doğusunda medyana gelen olayda, havada çarpışan uçakların pilotları kazadan önce kendilerini fırlatmayı başardı fakat arama çalışmalarının başlamasının ardından pilotlardan birisi okyanusta bilinçsiz halde bulundu ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti, diğerini ise arama çalışmaları halen sürüyor.

STM Banner

Tayvan Sahil Güvenlik ekipleri ve askeri helikopterler, kayıp pilotu bulmak için çalışma başlattı. F-5’lerin Tayvan’da karıştığı kazaların sayısı bir hayli fazla. Yaşanan kaza, bugüne kadar gerçekleşen 29’uncu F-5 bağlantılı kaza oldu.

Pekin’in Tayvan’a yönelik askeri baskıyı arttırdığı bir zamanda meydana gelen kaza, Tayvan’da son 6 ay içerisinde gerçekleşen üçüncü hava kazası oldu. Daha önce Ekim ayında bir F-5 uçağı daha eğitim uçuşu sırasında düşmüş ve pilotu hayatını kaybetmişti. Kasım ayında ise bir F-16 uçağının düşmesi sonucu yine bir pilot ölmüştü. Olay sonrasında Tayvan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 44 adetlik F-5 savaş uçağı filosunun ikinci bir emre kadar uçmasının kısıtlandığını açıkladı.

NF-5B
NF-5B

Tayvan Hava Kuvvetlerinin oldukça iyi eğitilmiş pilotları ve ekipmanları olmasına rağmen Çin’in kabiliyetleri daha üstün geliyor. Pekin, Tayvan’ın kendisine ait olduğunu iddia ederek demokratik ada ülkesinin sürekli olarak tehdit ediyor.

1973 yılında ABD’li Northrop şirketinin gerekli tüm teknolojileri ve kilit öneme sahip uçak parçalarının sağlamasının ardından Tayvan, F-5E/F savaş uçaklarını kendisi üretmeye başlamıştı. Toplamda 308 adet F-5E savaş uçağı üreten Tayvan, ABD’den 150 adetlik F-16; Fransa’dan 60 adet Mirage-20005 ve Tayvan’ın yerli olarak geliştirdiği 130 adet F-CK-1 savaş uçağı tedariğinden sonra F-5E’leri geri plana atmış ve uçakların pek çoğunu envanterden çıkarmıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Tayvan’da savaş uçağı düştü… Pilot hayatını kaybetti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu