İngiliz Ordusu’nun geleceği belli oluyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Krallık, İngiliz Kraliyet Ordusu’nun geleceğini belirleyecek olan “Savunma Komuta Belgesini” bugün yayımlamaya hazırlanıyor. Belge, kritik öneme sahip.

Oldukça kapsamlı ve detaylı bir rapor halinde hazırlanan belge, İngiltere’nin “Küresel Britanya” vizyonuyla bağlantılı olarak ele alınabilir. İngiliz Ordusunu “21. yüzyıla uygun hale getirmek için ordunun gözden geçirilmesi sürecinin bir parçası.” Bu kapsamda pek çok savunma ekipmanı emekliye ayrılacak. Bu ekipmanlardan birisi de Kraliyet Hava Kuvvetlerinin (RAF) nakliye uçaklarından birisi olan C-130J (Herkül) olacak.

STM Banner

1990’ların sonunda RAF envanterine girmeye başlayan Herküller, daha önce Irak ve Suriye’deki İngiliz müdahalelerinde rol aldı ve oldukça yoğun şekilde kullanıldı. Eski versiyon C-130’ların bir kısmı geçtiğimiz yıllarda emekliye ayrılmıştı fakat 2030’lu yıllara kadar faal kalması beklenen 14 adet C-130 nakliye uçağı ise halen hizmetteydi.

Herkül’lerin Yükünü A400M Sırtlıyor

Financial Times gazetesine konuşan kaynaklara göre; C-130’ların yükünü, bundan sonra 20 adetlik A400M Atlas nakliye uçağı filosu taşıyacak. A400M, hem menzil hem hız hem de yük kapasitesi olarak C-130’lardan daha avantajlı. Financial Times’a konuşan uzmanlar ve kaynaklar, Herkül’lerin emekliye ayrılması kararının oldukça zor verildiğini, bu uçakların 2035’e kadar faal kalması için ciddi modernizasyonlar yapılması gerektiğini belirtti.

Bugün yayımlanacak olan rapor, İngiliz hükümetinin operasyonlarını “kara, deniz ve hava genelinde daha iyi entegre etmek ve endüstriyel savaş çağının ötesine geçerek bilgi çağına geçmek için yapay zeka gibi teknolojilere yaptığı yatırımlara verdiği önemin” altını çizecek.

A400M, A400M ATLAS, Airbus, Koca Yusuf, TUSAŞ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace: “Tehditler değiştikçe, silahlı kuvvetlerimiz de değişmek zorunda ve eski savaşlarla yeniden savaşmak yerine gelecekteki tehditlerle yüzleşmek için yeniden tasarlanıyor. Yayınlayacağımız belge dürüst bir değerlendirmeyi içerecek. İngiliz Silahlı Kuvvetleri, çok uzun bir süredir hükümetin aşırı ihtirasları ve yetersiz fonlardan dolayı engellerle karşılaşıyordu.”

Wallace: “Önemli olan kullanılabilirliktir. Önemli olan sadece kağıt parçalarının üzerindeki sayılardan ziyade konuşlandırılabilirliktir.”

F-35 Siparişi Azaltılıyor

İngiliz The Sunday Times gazetesi, geçtiğimiz hafta yayımladığı bir haberde İngiltere’nin 138 adet olarak planlanan F-35 siparişini 90 adet azaltarak 48 adete indireceğini iddia etmişti. İngiliz savunma uzmanlarına göre Kraliyet Donanmasına ait 2 adet uçak gemisine konuşlanması beklenen F-35B’lerin sayısının 48 ile sınırlı kalması doğru değil. Uzmanlar, bu sayının gemileri operasyonel halde tutamayacağını iddia ediyor. İngiltere’nin Tempest programına daha fazla ağırlık vereceği ise kesin.

İngiltere, aynı zamanda “İslamcı aşırılığa ve Afrika’daki Rus ve Çin etkisine karşı koymak için” Afrika’ya daha fazla asker gönderecek. Kraliyet Donanması İndo-Pasifik bölgesine yeni bir uçak gemisi gönderecek, eski fırkateynler yenileriyle değiştirilecek ve daha fazla savaş gemisi operasyonel olacak.

Yayımlanacak olan belgede, elektronik harp ve insansız hava araçları gibi yeni yetenekler için planlar ortaya koyulacak.

İngiltere kısa menzil hava savunma üçlü füze atıcısı

Ulusal Siber Gücü genişletilecek ve İngiltere’nin askeri ve ticari uzay operasyonlarını koordine etmek için yeni bir uzay komutanlığı kurulacak.

Savunma Bakanı Wallace: “Geniş bir küresel ayak izi boyunca, düşmanlarımızı caydırmak ve dostlarımıza güvence vermek için sürekli hareket halinde olacağız, müttefiklerimizle bütünleşeceğiz ve gerektiğinde savaşmaya hazır olacağız.”

Birleşik Krallık, geçtiğimiz hafta içerisinde kendi türünün en kapsamlı incelemesi olan “Rekabetçi Bir Çağda Küresel Britanya: Güvenlik, Savunma, Kalkınma ve Dış Politikanın Bütünleşik İncelemesi” adlı 120 sayfalık bir rapor yayınlamıştı.

Soğuk Savaş’ın bitiminin ardından bugüne kadar İngiltere tarafından açıklanan en büyük güvenlik, savunma ve dış politika değişikliklerini içeren raporda, Rusya ve Çin’in Britanya çıkarlarına tehdit teşkil ettiği ve bu tehditlere karşı alınabilecek önlemler listelenmişti.

f-35b

İngiltere’nin atması beklenen diğer adımlar:

• 80 bin olan Asker sayısı 2024’te 72, 2030 da 70 bine inecek.
• 24 Adet Typhoon savaş uçağını erken emekli edilecek.
• F-35 alımı 138’den 48’e düşürülecek.
• 5 adet olarak planlanan E-7 uçağı siparişleri 3 adet olarak revize edilecek.
• 600 adet Warrior zırhlı muharebe aracının modernizasyonu iptal edilecek.
• 14 adet C-130J emekliye sevk edilecek.
• Lojistik helikopter filosunda 45 adet azaltma yapılacak.
• Eski model bazı obüs ve top sistemleri emekli edilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiltere 90 adetlik F-35 alımını iptal etti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu